Ana sayfa Editörden “Evet ve Hayır’ları ‘ihanet’ bağlamında görmenin her şekline karşıyım”

“Evet ve Hayır’ları ‘ihanet’ bağlamında görmenin her şekline karşıyım”

PAYLAŞ

Star Yazarı Ahmet Taşgetiren AKP’nin kamplaştırıcı bir dil kullanmasını öteden beri eleştirdiğini söyledi. Taşgetiren ‘hayır’ diyenleri ihanet bağlamında görmek yerine, Tayyip Erdoğan’ın hizmetlerinin anlatılmasından yana olduğunu söyledi.

Taşgetiren’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Ak Parti’nin kendi tabanını tahkim (konsolide) etmek için kamplaştırıcı dil kullanmasını öteden beri eleştirdim. Gerekçem: Ak Parti’nin ruh dokusunun, aldığı oydan çok daha geniş toplum kesimlerini kapsayıcı nitelikte olduğu, ya da olması gerektiği kanaatiyle alakalı.

O sebeple de toplumu kategorize ederek, hatta başkaları zaten kategorize ediyor gerekçesiyle- kategorize ederek, kendi alanımızı tahkim adına bir kesimi dışlamayı pozitif söylem çerçevesinde görmüyorum. Açık yazayım: Evet ve Hayır’ları “ihanet” bağlamında görmenin her şekline karşıyım.

Ben derim ki, Tayyip Erdoğan’ın hizmetleri anlatılsın, memleket sevdası anlatılsın, 80 milyona yönelik kuşatıcılığı öne çıkarılsın, “Evet diyen de Hayır diyen de bizimdir” söylemi öne çıksın. Bence düşmanlaştırmaktan çok daha etkili olacaktır. Yine diyorum, evet demokratik sonuç olacaktır ama, yüzde 40’larda “İhanet”le tanımlanan bir “Hayır” Türkiye için sağlık göstergesi olmayacaktır.

Son not: Tayyip Bey’le birlikte Abdullah Gül’ü ve Ahmet Davutoğlu’nu sevmek günah değildir.
Yazının tamamı için…