Ana sayfa Yaşam Evlilik yorgunu olmayın

Evlilik yorgunu olmayın

PAYLAŞ

Washington Üniversitesi öğretim üyesi, Seattle Evlilik ve Aile Enstitüsü kurucusu, dünyaca ünlü ilişki uzmanı Prof. Dr. John Gottman’ın evlilik yorgunu olmamak için dikkat çektiği noktalar şunlar:

6 Yıla Dikkat
Çiftler genellikle evliliklerinde yardım almak için 6 yıl bekliyor. Oysa daha erken davranmakta fayda var. Çünkü boşanmaların yarısı ilk 7 yıl içinde gerçekleşiyor. Üstelik yardım alan çiftlerin oranı yüzde 1.

Kendinizi Gözden Geçirin

Evliliklerin sarsıldığı ve boşanmaların yaşandığı tartışma sürecinin belirleyici dinamiklerine Gottman “Mahşerin Dört Atlısı” diyor: Olumsuz eleştiri yapmak, aşağılamak, saldırmak ve sıkı sıkı savunmak. Bu dinamikler genelde evliliklerin 16 ila 20. yılları arasında oluyor. Çünkü bu dönemde aşka dair pozitif düşünceler yok oluyor.

Başlangıcı Yumuşatın
Tartışmaların kaderi genellikle ilk üç dakikada belli oluyor. Eğer yumuşak bir giriş yaparsanız, sonuca da yumuşak bir inişle varırsınız, diyor Gottman.

Dinlemeyi Öğrenin
Karşı tarafın fikrine katılmasanız bile onu dinlemek ve haklı olduğu noktaları takdir etmek tartışmaların çözümünde kilit bir rol oynuyor. Araştırmalar gösteriyor ki en çok kadınlar erkeklerin başarılarını kabul ediyor ve onları dinliyor, erkekler ise bu konuda biraz eksik.

Görmezden Gelin
Ufak tefek kusurları görmezden gelmeyi öğrenin. En az tartışmanın yaşandığı yeni evlilik döneminde dahi karşı tarafın ufak tefek kusurlarını görmezden gelmek ilişkide onarıcı bir rol oynuyor.

Tartışmayı Bitirmeyi Öğrenin

Başarılı çiftler, tartışmayı bitirmesini bilen çiftlerdir. Konuyu değiştirmeyi, mizahı devreye sokmayı bilin, en kötü ihtimalle tartışmaya 20 dakika ara verin, diyor Gottman.

Arkadaşlık Edin
Gottman’a göre hayat arkadaşınızla arkadaşlık etmek mutlu bir evliliğin devamlılığı için şart. Zira boşanma nedenlerinin yüzde 80’i duyguların ve bağlılığın kaybolması, yalnızca yüzde 40’ı çok sık kavga etmek.
Davranış Bilimleri Enstitüsü