Ana sayfa Logo Altı Evrimin müfredatta yer almadığı tek ülke: Suudi Arabistan

Evrimin müfredatta yer almadığı tek ülke: Suudi Arabistan

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’e sunulan rapora göre evrimin müfredatta yer almadığı tek ülkenin Suudi Arabistan olduğu vurgulandı. Raporda, “Canlıların ortak kökeni ve evrim konusu ilköğretimin ilk aşamalarından itibaren müfredata girmeli. İlköğretimde Fen ve Teknoloji dersi konuları öğrencilere evrimsel bir bakış açısını sağlayacak ve ileride görecekleri konuları bütünleştirecek bir perspektifle sunulmalı. 5. sınıftan itibaren evrimsel biyoloji konuları müfredata girmeli” önerisine yer verildi.

Habertürk’ten Lütfi Erdoğan’ın haberine göre, raporda konunun diğer ülkelerde nasıl ele alındığına da yer verildi:

ÖRNEK MODEL FİNLANDİYA ’DA DURUM

FİNLANDİYA: Doğa ve ekoloji eğitimi okul öncesi eğitimde başlıyor. 7. sınıftan itibaren evrim kuramı kapsamlı ve detaylı bir biçimde irdelenmeye başlanıyor. Lise düzeyinde biyoloji eğitimi 5 kitaptan oluşuyor. ‘BIOS1’ kitabının, 2016 yılında evrim içeriği daha zenginleştirildi, biyoloji eğitimi evrim kuramı bağlamında yapılandırıldı.

EVRİM 60 DARWIN 11 SAYFADA

İRAN: İran’da ilköğretim 5. sınıfta dünya tarihi konusunda fosillerden bahsediliyor. Ortaöğretim son sınıfında kullanılan biyoloji kitabında ise ‘Yaşamın Kökeni’ ana başlığı altında; türleşme ve evrim, popülasyon genetiği, dinamikleri gibi başlıklar altında hem evrim hem de popülasyon genetiğine dair bilgiler yer alıyor. Evrime 60, Darwin’in evrim kuramına da 11 sayfa ayrılıyor.

3. SINIFTA FOSİLLERLE TANIŞIYORLAR

İNGİLTERE: İlköğretim kademesinde 3. sınıfta fosillerle tanışan öğrenciler, 4. sınıftan itibaren canlıların sınıflandırılmasını, insan türünün de hayvanlar âleminin bir üyesi olduğunu öğreniyor. 7 ila 9. sınıflarda daha geniş şekilde görüyor. ABD: Evrim konusu, yaşam bilimlerinin dört ana fikrinden birisi olarak, ilkokul ikinci sınıftan itibaren işleniyor. Lise de de devam ediyor.

EVRİMSEL BİYOLOJİ HER KADEMEDE

Gürcistan: Evrimsel biyolojiye her kademede yer veriyor. Kanada: Eyaletler arasında farklılık gösterse de genel olarak evrimsel kavramlara ilkokul kademesinden itibaren yer veren Kanada’da, 11 ve 12. sınıflarda evrim konularına geniş ve detaylı bir biçimde yer veriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ( MEB) 13 Ocak’ta görüş ve öneriye sunduğu taslak öğretim programlarında lise son sınıf biyoloji dersinde yer alan, “Hayatın başlangıcı ve evrim” ünitesi çıkarılmıştı.