Ana sayfa Editörden “Eyyyy Cumhurbaşkanı, bu ülkenin zaten yaralı hukukuna ölümcül darbeler vuruyorsunuz”

“Eyyyy Cumhurbaşkanı, bu ülkenin zaten yaralı hukukuna ölümcül darbeler vuruyorsunuz”

PAYLAŞ

Erdoğan’ın demeçleriyle yargıyı etkisi altına aldığını söyleyen Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Erdoğan’ın tutuklu Die Welt muhabiri Deniz Yücel ve Almanya’ya sığınan Türk askerleriyle ilgili sarfettiği sözleri hatırlattı. Engin, “Eyyyy Cumhurbaşkanı, bu ülkenin zaten yaralı hukukuna böylece ölümcül darbeler vuruyorsunuz.” uyarısında bulundu.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Eyyyy Cumhurbaşkanı!..
Bazı konularda kısa ve fakat yararlı bir hukuk dersine ihtiyacınız olduğu kanısındayım. Hukuk eğitimi görmediğinizi biliyoruz. Ancak kendinizi yargıç bazen de savcı yerine koyup hukuksal hükümler savurduğunuza pek sık tanık oluyoruz.

Deniz Yücel’i ele alalım. Hani şu Die Welt gazetesinin Türkiye temsilciliğini yapan genç gazeteci…
Nisan’da kameraların karşısına geçtiniz ve gürlediniz:
-Deniz Yücel, PKK’nin bir temsilcisi olarak, bir Alman ajanı olarak…
Genç meslektaşım tutuklu ama henüz hakkında bir iddianame yazılmış değil. Sizin ağzınızdan çıkan cümle ise bir hukuk devletinin ancak ve ancak bir savcısının ağzından çıkabilir. Üstelik savcı böyle dedi diye yer yerinden oynamaz. Çünkü savcının iddiasının geçerli olup olmadığına bir hukuk devletinde sadece ve sadece mahkeme karar verir.
Eeee?
Tayyip Erdoğan biri için tutup “O bir PKK temsilcisi, bir Alman ajanıdır. Elimizde görüntüler, her şey var. O tam bir ajan terörist” derse ne olur?
Bir kere açığa alınma korkusundan hukuk fakültesinde öğrendiklerini unutmuşa benzeyen savcılar, yargıçlar titrer ve ne karar vermeleri istendiğini çabucak kavrarlar…
Eyyyy Cumhurbaşkanı, bu ülkenin zaten yaralı hukukuna böylece ölümcül darbeler vuruyorsunuz.

Eyyy Cumhurbaşkanı,
Şimdi bakın, bu yazıda geçen bütün konular yargının yetki alanındadır. Cumhurbaşkanlarının en küçük bir katkıları, hele hele etkileri olamaz. Hukuk devletinde bu işler böyledir.
İşte bu yazıda bunu öğrenmiş oldunuz.
Bir daha yapmayın e mi?

Yazının tamamı için…