Ana sayfa Kültür & Sanat Ezel Akay: Tutuklasınlar hepimizi de bitsin bu saçmalık

Ezel Akay: Tutuklasınlar hepimizi de bitsin bu saçmalık

PAYLAŞ

Yapımcı ve yönetmen Ezel Akay, hakkında soruşturma açılmasına “Tutuklasınlar hepimizi de bitsin bu saçmalık” şeklinde yanıt verdi.

“Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi”ne destek için imza kampanyasına katılan ve hakkında soruşturma açılan yapımcı ve yönetmen Ezel Akay, “Tutuklasınlar hepimizi de bitsin bu saçmalık” diyerek tepki gösterdi.

Sputnik’ten Yavuz Oğhan’ın haberine göre, akademisyenlerin hazırladığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye “Barış İçin Sinemacılar” oluşumuyla destek veren 433 sinemacı hakkında “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Bu 433 sinemacıdan biri olan Ezel Akay yaşananları değerlendirdi.

Kendilerine doğrudan iletilen bir soruşturma tebligatı olmadığını belirten Akay, bağlı bulunduğu meslek örgütüne gelen bir tebligatla durumdan haberdar olduğunu söyledi. Akay, imza attıkları metinde hukuken suç unsuru olmadığını belirterek, “Biz sadece barış olsun ve şiddet dursun dedik. Devletin elinde şiddetin dışında araçlar olduğunu ve bunları kullanmasını talep ettik. Giderek saçma bir hale dönüşen bu durumdan kurtulmak için bazen diyorum ki, girelim 150 bin kişi içeri, tutuklasınlar hepimizi de bitsin bu saçmalık” ifadelerini kullandı.

Akay, “Eğer hukuk işlerse korkulacak bir durum yok. Hakim ve savcılarda bütün iş bitiyor ve bu büyük bir sorumluluk. Osmanlı’da bir isyan başladığında hikaye anlatıcılarını alıp bir bağ evine kapatırlarmış. Olanların hikayesini anlatamasınlar diye. Demek ki bugün de sıra artık hikaye anlatıcılarına geldi” diye konuştu.