Ana sayfa Logo Üstü - Sağ Facebook terör içerikli paylaşımları bulup engelleyecek

Facebook terör içerikli paylaşımları bulup engelleyecek

PAYLAŞ

Facebook bir süredir, hükümet tarafından “terör propagandası” yapan içerikleri kaldırması konusunda baskı altındaydı. Sosyal paylaşım sitesinin üst düzey yönetiminin yazdığı blog yazılara ve BBC’ye verdiği mülakata göre, şirketin kullanıcılarına bu konuda daha açık davranmak istediği anlaşılıyor

Facebook, BBC’ye “terörizmle ilgili” fotoğraf, video ve yazılar ile sahte hesap ağlarını yakalamak için yapay zeka kullandığını açıkladı. Açıklamada, “Terörle bağlantılı içeriği hemen, topluluğumuzdaki insanlar daha bunu görmeden bulmak istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Facebook, kullanıcıların şikayet ettiği içerikleri gözden geçirmek için 3 bin kişiyi işe alacaklarını açıklamıştı. Şirket şimdiye kadar terörizmi destekledikleri gerekçesiyle kapattıkları hesapların yarısından fazlasını kendilerinin bulduklarını söylüyor. Ayrıca daha hızlı eyleme geçebilmek için yeni nesil teknolojiyi kullanmaya başladıklarını da belirtiyor.

Otomatik analiz

Yeni teknolojinin bir ayağı görselleri eşleştirme. Biri “terörizm içerikli”bir fotoğraf ya da video yüklemek isterse, sistem öncelikle bu içeriğin daha önce bilinen radikal içeriklerle eşleşip eşleşmediğine bakıyor ve ilk aşamada engelleme şansı buluyor.

Yapay zeka aracılığıyla incelenen bir diğer konu da yazılı metinler.

Örneğin IŞİD’i desteklediği gerekçesiyle kaldırılan bir yazının analiz edilmesiyle, şüphelenilen yazının benzer bir terör propagandası içerikli işaretler taşıyıp taşımadığına bakılıyor. Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte, bu sürecin de zaman içerisinde gelişmesi bekleniyor.

Facebook’un kullandığı teknikler arasında, bir hesabın arkadaş listesindeki kişilerin büyük çoğunluğunun “terörizme destek” nedeniyle kapatılıp kapatılmadığına bakılması da var. Facebook ayrıca sürekli olarak “terörle bağlantılı içerikler” paylaşmak için hesap açan kişilerin hızına yetişmek için de yeni yollar deniyor.

Facebook, şirkette terörle mücadele üzerine çalışan aralarında eski savcılar, polisler, analistler ve mühendislerin de olduğu 150 kişinin olduğunu söylüyor. Şirketi eleştirenler ise iki milyar kullanıcısı olan sitenin içerikten milyarlarca dolar para kazandığını ve sorunla başa çıkabilmek için daha fazla kaynak ayırabileceğini belirtiyor.