Ana sayfa Logo Üstü - Sağ Facebook video gelirini yayıncılarla paylaşmaya hazırlanıyor

Facebook video gelirini yayıncılarla paylaşmaya hazırlanıyor

PAYLAŞ

Journo’nun Recode’dan aktardığı habere göre Facebook, şimdilik reklamları satacak ve gelirleri yayıncılar ile paylaşarak tüm satışlardan %55’lik pay verecek. Bu oran YouTube tarafından sunulan, çevrimiçi video reklam payıyla aynı.

Yeni reklamlarla birlikte, birçok video yayıncısı Facebook’ta yayınladıkları içeriklerden gerçek para kazanma imkânı bulabilecek.

Sosyal paylaşım ağı birkaç yıl önce kullanıcılarına video göstermek için agresif bir harekete girişmiş, ancak CEO Mark Zuckerberg tüm mecraların aksine, klip başlamadan önce çalışan video reklamları yasaklamıştı.

Facebook, geçtiğimiz yıl yayıncıların reklamverenler tarafından sponsorluğu yapılmış videolar oluşturulmasına izin vermeye başlamıştı. Bu sayede, bazı yayıncıların – özellikle BuzzFeed’in kimi birimlerinin- gelir elde etmesi sağlanmıştı.

Videolardan gelir elde etmeye yönelik bu son yeniliğin, BuzzFeed yöneticilerinin Facebook yöneticilerine, videodan yeterli para almadıklarından şikayet etmesinin ardından geldiğini belirtiliyor.