Ana sayfa Teknoloji Facebook videoları otomatik olarak sesli oynatacak

Facebook videoları otomatik olarak sesli oynatacak

PAYLAŞ

Bir süredir yeni fikirler üzerinde çalışan teknoloji devi şirket, bugün hissedarlarına yaptığı bir açıklamada videoların gördüğü ilgiden kâr etmeyi planladığını söyledi.

Bu yılın sonuna kadar Facebook Haber Kaynağı’nda videolar otomatik olarak sesli oynayacak. Bir süredir bazı kullanıcılar üzerinde bu yeni özelliği test ettiğini söyleyen Facebook, şimdiye kadar “pozitif yorumlar” aldığını belirtiyor.

Facebook yayınladığı bir blog gönderisinde, “Bu güncellemeyle Haber Kaynağı’nda kullanıcılar sayfayı aşağı yukarı kaydırdıklarında sayfada gözüken videoların sesi açılacak” yazdı.
Otobüsteyken telefonundan aniden bir videonun sesli oynamasını istemeyenler telefonlarını sessize alabilir ya da tercihlerde otomatik oynama özelliğini kapatabilirler.

Bu yeni özellik Facebook’ta paylaşılan videoların stilinin de değişmesine neden olabilir. Sosyal medya platformlarını yakından takip eden Digiday’in haberine göre, video yayıncıları, takipçilerinin yüzde 85’inin videoları sessiz izlediğini rapor etmişti. Bu yüzden Facebook haber kaynağında alt yazılı videoların sayısı bir hayli arttı. Yeni güncellemeyle yayıncılar strateji değiştirebilir; zaman alan ve pahalı olan altyazı işinden kurtulabilirler.