Connect with us

Sürmanşet

“Fakir çocukları şehit olurken, AKP’li elitlerin çocukları vekillik yapacak”

Published

on

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 18 yaşında Meclis’e girenlerin askerlikten muaf olacak açıklamasına ilişkin “Seçilme yaşının 18’e indirilmesi gençlere siyasetin önü açılmıyor, aksine AKP’li elitlerin çocuklarına askerlik yaptırmamayı planlıyorlar. Fakir fukara çocukları şehit olurken, AKP’li elitlerin çocukları milletvekilliği yapacak” dedi. Kılıçdaroğlu, akademisyenlerin meslekten ihracına ilişkin olarak da “Hitler dönemini, Kenan Evren dönemini anımsatıyor. Akademisyenlerin görevden uzaklaştırır, ekmeğini elinden alırsanız, bilimsel özerkliği ve bilim üretimini de yok edersiniz” yorumu yaptı. Öte yandan meslek ihraç edilenlerin mağduriyet yaşamamıs için bir çalışma grubunun oluşturulduğu belirtildi.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre CHP Lideri Kılıçdraoğlu, kurmaylarıyla yaptığı toplantıda referandum süreci ve meslekten ihraç edilen akademisyenlerin durumuna ilişkin düşüncelerini paylaştı. Kurmaylarıyla görüş alışverişinde bulundu. Basına kapalı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Kılıçdaroğlu’nun özellikle akademisyen kökenli kurmaylarını meslekten ihraç edilen akademisyenlerin durumuyla ilgili çalışma yapmak üzere görevlendirdiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 yaşında milletvekili seçileceklerin askerlik sorunuyla ilgili olarak söylediği “7 milyon gencimiz var da hepsi de parlamentoya mı girecek? Bu girenler askerlikten muaf olacak” sözlerini sert bir dille eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “AKP’li elitlerin çocuklarına askerlik yaptırmamayı planlıyorlar. Fakir fukara çocukları şehit olurken, AKP’li elitlerin çocukları milletvekilliği yapacak” dedi.

‘Hitler, Evren dönemi’

CHP’nin KHK’larla meslekten ihraç edilen akademisyenlerle ilgili çalışma başlatacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, akademisyenlerin bir “geceyarısı KHK”sı ile ihraç edilmelerinin Hitler ve Kenan Evren dönemlerini anımsattığını kaydetti. Kılıçdraoğlu, “Akademisyenlerin bu şekilde görevden uzaklaştırır ekmeğini elinden alırsanız, bilimsel özerkliği ve bilim üretimini de yokedersiniz” uyarısında bulundu. MYK üyelerinin de görüşlerini dile getirdiği toplantıda, Varlık Fonu’na devredilen kamu kuruluşları gündeme getirildi. Türkiye’nin en değerli kurumlarının denetimden kaçırıldığını söyleyen kurmaylar, Ziraat Bankası’nın çiftçiye, Halk Bankası ise esnafa kredi vermek, can suyu olmak için kurulduğunu kaydetti. Kurmaylar, “Bu kurumlar görevlerini yıllarca başarı ile gerçekleştirdi, yetimin, fakirin, fukaranın alınteri var. Bu Cumhuriyet kurumlarını, geçmişi, ismi şaibeli birilerine teslim etmek, eğer Başkanlık sistemi gelirse neler olacağını görmemizi sağlıyor. Artık Türkiye’nin en değerli kurumlarını Meclis değil Saray’ın danışmanları yönetiyor” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar