Connect with us

Sürmanşet

Fatih Akın’ın Türkleri öldüren ırkçı NSU cinayetlerini konu alan son filmi Almanya’da gösterimde

Published

on

2000 ile 2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi katleden aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresini konu alan yönetmen Fatih Akın’ın ‘Aus dem Nichts’ (Solgun) adlı filmi Almanya’da vizyona girdi.

Geçen mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gösterilen film, eleştirmenler tarafından Akın’ın en iyi filmlerinden biri olarak tanımlanmış ve başrol oyuncusu Diane Kruger’e festivalin en iyi kadın oyuncusu ödülünü getirmişti.

Film Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerde büyük travmaya neden olan, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın olaylardaki kuşkulu rolü nedeniyle de, Almanya’nın yakın tarihinin en çok tartışılan konularından birine cesaretle el atıyor. ‘Aus dem Nichts’, kocasını ve oğlunu NSU’nun bombalı bir saldırısında yitiren genç bir Alman kadının öyküsünü anlatıyor.

Senaryoyu ünlü alman yönetmenle yazdı

Senaryosunu ülkenin en tanınan yönetmenlerinden Hark Bohm’la birlikte yazan Akın, filimin kurgusunda NSU’nun terör olayları sonrasında yaşanan olaylara sadık kalıyor.

Nitekim Alman eş Katja, kocasını ve oğlunu yitirdikten sonra, gerçekte de olduğu gibi, Alman polisi olayı Türk, Kürt ve Arnavut mafyasına bağlar ve aile eroin ticareti yapmakla suçlanır.

NSU cinayetleri çoğu küçük esnafa yönelik olduğundan Almanya’da ‘Dönerci cinayetleri’ olarak tanımlanmış, polis yıllarca Neonazi izini sürmek yerine, yaşananları Türk ve Kürt mafyaları arasında hesaplaşma olarak nitelemişti.

Başrolde Diana Kruger

Kariyerinde ilk kez ana dilinde bir filmde rol alan Alman kökenli Hollywood yıldızı Diana Kruger’in yanı sıra Numan Acer, Ulrıch Tukur ve Johanes Kırsch gibi isimler de filmde rol aldı.

‘Aus dem Nichts’, Oscar ödüllerinde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında yarışa katılacak. Oscar ödül töreni 4 Mart 2018 tarihinde Hollywood’da 90’ıncı kez düzenlenecek.

Film Türkiye’de 2 Şubat 2018 tarihinde ‘Solgun’ adı altında vizyona girecek. Bu arada Fatih Akın, bundan sonra yazar Sabahattin Ali’nin romanı “Kürk Mantolu Madonna”nın filmini yapmak istediğini açıkladı.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar