Ana sayfa Editörden Fatih Altaylı, Mehmet Görmez’in görevi bırakmasının asıl nedenini yazdı

Fatih Altaylı, Mehmet Görmez’in görevi bırakmasının asıl nedenini yazdı

PAYLAŞ

Mehmet Görmez’in görevden ayrılmasının asıl nedeninin İslamcı camiada ortaya çıkan ‘mealci-hadisçi’ ayrışması olduğunu söyleyen Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “Görmez, tarikat ve cemaat önderlerini dışlaması, bunlara vehmedilen güçleri ciddiye almaması ve Diyanet’in kapılarını kapatması sonrasında “arada kaldı” ve sonunda görevi bırakmaktan başka çaresi kalmadı” diye yazdı.

Altaylı’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Türkiye’nin en önemli ve zannederim Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sonra personel ve bütçe açısından en büyük sivil kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda pek ender rastlanan bir şey oldu ve Başkan Görmez, süresi dolmadan başkanlığı bıraktı.

Herkes merak ediyor niye bıraktığını.

Görünen sebep, bir üniversitenin başına geçmek için bıraktığı.

Ama asıl neden ne?
Anladığım bir konu olmadığı için bir küçük araştırma sonucu ulaştığım bilgileri sizinle paylaşayım.

1. Bizim gibiler çok farkında olmasa da, Türkiye’de İslamcı camiada ciddi bir ikiye bölünmüşlük var. Bir yanda Mealciler, diğer yanda Hadisçiler.

2. Mealciler, Kuran-ı Kerim’in yeterli olduğunu, her şeyin yanıtının orada bulunduğunu söylüyorlar ve şeyh, şıh, tarikat önderi gibi kişilere karşı çıkıyorlar, bunların kendilerine vehmettiği güçlerin doğru olmadığını söylüyorlar.

3. Hadisçiler ise Kuran’ı anlamaya insanın gücünün yetmeyeceğini, hadislerin önemli olduğunu ve asıl İslam’ın hadislerden anlaşılabileceğini, Kuran’a uygun yaşamak için de çok yüksek güçlere sahip şeyhlerin önderliğine ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

4. Mealciler Abdülaziz Bayındır, Mustafa İslamoğlu, Mehmet Okuyan, Hayri Kırbaşoğlu, Mustafa Öztürk ve eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu gibi isimler.

5. Hadisçiler ise daha çok cemaat çevreleri, İsmailağa, Menzil, İskenderpaşa, Erenköy gibi güçlü cemaatler

Başlangıçta İslami elitler arasında başlayan bu ayrışma artık tabana da yansımış vaziyette.

Görmez’in görevi bırakmasındaki neden ise anladığım kadarıyla bu çatışma.

Görmez, tarikat ve cemaat önderlerini dışlaması, bunlara vehmedilen güçleri ciddiye almaması ve Diyanet’in kapılarını kapatması sonrasında “arada kaldı” ve sonunda görevi bırakmaktan başka çaresi kalmadı.

Yazının tamamı için…