Connect with us

Dünya

Federal İdare Mahkemesi, Alman istihbaratının Gülen yapılanmasıyla ilgili sorulara yanıt vermesi gerektiğine hükmetti

Published

on

Almanya’da bir gazetecinin başvurusunu inceleyen Leipzig’deki Federal İdare Mahkemesi, Federal Haber Alma Servisi’nin (BND) Gülen yapılanmasıyla ilgili konulardaki belirli sorulara yanıt vermesi gerektiğine hükmetti.

Federal İdare Mahkemesi, Berlin’de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi editörü Jost Müller-Neuhof’un başvurusuna ilişkin geçici tedbir kararını açıkladı.

Alman dış istihbarat servisi BND Başkanı Bruno Kahl, haftalık Der Spiegel dergisine mart ayında verdiği mülakatta, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen yapılanmasının olduğu konusunda ikna olmadıklarını ifade etmişti. Ancak BND’nin bu yöndeki görüşünün daha önce başka gazeteciler tarafından da yazılmış olması dikkat çekmişti.

Bunun üzerine Tagesspigel gazetesi editörü editörü Müller-Neuhof, BND’nin bu görüşü daha önce başka gazetecilerle paylaşıp paylaşmadığını öğrenmek istedi.

Ancak Müller-Neuhof, Gülen yapılanmasına ilişkin bazı sorularına BND’nin yanıt vermemesi üzerine Federal İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Müller-Neuhof, devlet kurumlarının genel olarak bilgi vermekten kaçınmasının basın özgürlüğünün ihlali olduğunu savunuyor.

Gazeteci kısmen haklı bulundu

Mahkemenin kararında, BND Başkanı Kahl’ın Spiegel’e demeci öncesinde, Türkiye’deki darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olup olmadığı konusundaki kanaatin gazetecilerle paylaşılıp paylaşılmadığı sorusunun yanıtlanması gerektiği belirtildi.

Ancak Federal İdare Mahkemesi’nın kararında, dış istihbarat teşkilatı BND’nin, arka plan bilgilerin verildiği toplantılara hangi medya kuruluşlarından hangi gazetecilerin davet edildiğine ve bu toplantıların nerede ve ne zaman yapıldığına dair bilgileri vermekle yükümlü olmadığı belirtildi.

Mahkeme kararına gerekçe olarak, darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olduğu veya olmadığı yönündeki görüşün BND’nin gizlilik gerektiren faaliyetleri alanına girmediğine işaret edildi. (DW)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar