Ana sayfa Editörden Fehim Taştekin: “Trump’a aradığı küresel liderliği bahşeden bir makyaj operasyonu”

Fehim Taştekin: “Trump’a aradığı küresel liderliği bahşeden bir makyaj operasyonu”

PAYLAŞ

Gazete Duvar Yazarı Fehim Taştekin, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık seçimleri öncesinde Barack Obama’nın Suriye politikasına eleştirilerini ve Suriye Savaşı’na dair sözlerini hatırlatarak, El Şayrat üssünün füzeyle vurmasına “hedefin bir üsle sınırlı tutulması, bunun Trump’a aradığı küresel liderliği bahşeden bir ‘makyaj operasyonu’ olduğu kanaatini güçlendiriyor.” dedi.

Taştekin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Trump bir yerde kendisiyle çelişmedi. Bir tweetinde Obama’ya “İlla aptallığa devam edip Suriye’ye gireceksen filmlerde denildiği gibi önce ateş et sonra konuş” nasihatini yapmıştı. Kendi öğüdüne sadık kalarak kimyasal felaketten kimin sorumlu olduğuna dair BM soruşturmasına geçit vermeden suçluyu ilan edip vurdu. Bu da 2003’te Irak işgaline bahane yapılan kitle imha silahları yalanlarını anımsattı.

Han Şeyhun’daki nükleer felakete misilleme olarak Şairat’a düzenlenen saldırıdan bir saat önce Rusya’nın, dolayısıyla Suriye’nin uyarılması, bu sayede üssün boşaltılması, saldırının tek seferlik olduğunun vurgulanması ve hedefin bir üsle sınırlı tutulması, bunun Trump’a aradığı küresel liderliği bahşeden bir ‘makyaj operasyonu’ olduğu kanaatini güçlendiriyor.

Yazının tamamı için…