Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Acaba Türkiye de bu niyetin farkında mı?

Fehmi Koru: Acaba Türkiye de bu niyetin farkında mı?

PAYLAŞ

Katar’a yönelik ambargo başlatan ülkelerin, ambarga kararı almadan önce neden Katar’la müzakere etmediklerini merak ettiğini söyleyen Fehmi Koru, söz konusu ülkelerin müzakereyle sonuç almak yerine kararlarının herkes tarafından bilinmesini istediklerini söyledi Koru’ya göre kriz El Cezire ya da Müslüman Kardeşlerin ülkeden çıkarılmasıyla sınırlı değil ve Türkiye bu niyetin farkında olmalı.

Koru’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Kriz başladığı günden bu yana hiç azalmayan bir merakım var benim: Ambargo kararıyla birlikte ilân edilen şartları, ambargoyu başlatan ülkeler, dünya ile paylaşmadan önce, neden oturup Katar yönetimiyle müzakere etmediler?

Bunu soruyorum, çünkü girişimleri Katar yönetimi için de sürpriz oldu.

Öyle ya, Suudi Arabistan’ın başını çektiği blok içerisinde yer alan Körfez ülkeleri Katar’la sınırdaş; en uzağıyla Doha arası İstanbul ile Ankara arası kadar bir şey. Sıkça toplanan Körfez İşbirliği Örgütü diye ortak bir platformları da var.

Böyle olduğu halde, müzakerelerle sonuç almak yerine, taleplerinin herkes tarafından bilinmesini neden istediler?

Katar’ı yönetenler de bu soruyu önemli buluyor olmalılar. Çabaları bunu gösteriyor. Niyetin birkaç Hamas ve Müslüman Kardeşler üyesinin Katar’dan çıkarılması veya el-Cezire kanalının ehlileştirilmesiyle sınırlı olmadığını fark etmişe benziyor Katar…

Acaba Türkiye de bu niyetin farkında mı?

Farkında olmalı.

Yazının tamamı için…