Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Bir süredir devamlı vahim yanlışlar yapılıyor

Fehmi Koru: Bir süredir devamlı vahim yanlışlar yapılıyor

PAYLAŞ

Türkiye’nin içeriden ve dışarıdan sıkıştırıldığının bir gerçek olduğuna dikkat çeken Fehmi Koru, bu sıkıştırmayı mümkün kılacak ortamı iktidarın hazırladığını söyledi. Enis Berberoğlu’nun tutuklanması, Katar krizine gösterilen tepki ve OHAL baskısını hatırlatarak vahim yanlışlar yapıldığını söyleyen Koru, “İlk yapılacak iş dengeleri yeniden yerli yerine oturtmaktır” dedi.

Fehmi Koru’nun “Sarsıntıda ‘yabancı parmağı’.. Dengeleri bozan biz olmasak ben de inanacağım…” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye içeriden ve dışarıdan sıkıştırılıyor, bu bir gerçek; ancak bir başka gerçek de şu: Bu sıkıştırmayı yapmayı mümkün kılacak ortamı Türkiye –bunu siz ülkeyi yönetenler olarak anlayabilirsiniz– hazırlıyor.
Enis Berberoğlu’nun, haberi veren iki gazetecinin (Can Dündar ve Erdem Gül’ün) Anayasa Mahkemesi müdahalesiyle beraat ettiği bir dava yüzünden 25 yıla mahkum edilmesi günümüzün sıkıntılı yargı ortamı sayesinde mümkün olabildi.
Hâin bir darbe girişimi sonrası OHAL ilanı ve yargının keskin kılıca dönüşmesi yüzünden…
Katar krizini çıkartan Türkiye değil, ama o krize Türkiye’nin müdahil olmasının şartlarını oluşturan kim? Krizin hemen ardından Türkiye ve AK Parti’ye yönelik Washington etiketli Müslüman Kardeşler yakıştırmalarına hâlâ cevap verilmemesi anlaşılır gibi değil.
Olaya CHP tarafından verilen aslında oldukça yumuşak ‘uzun yürüyüş’ tepkisini yanlış değerlendirmelere muhatap eden de yine siyasiler…
Ben diyeceğimi derim, kimse kusura bakmasın: Bir süredir devamlı vahim yanlışlar yapılıyor ve bunun sonucu olarak toplumun dengeleri sarsılıyor.
İlk yapılacak iş dengeleri yeniden yerli yerine oturtmaktır
Yani normalleşme.. yani OHAL düzeninden vazgeçme.. yani demokratik ilkelere, hak ve özgürlüklere, hukuk devleti uygulamalarına dönüş..
Bakın o zaman her şey nasıl değişiyor…

Yazının tamamı için…