Ana sayfa Editörden Fehmi Koru, Erdoğan’ın ‘tek tip elbise’ çıkışını eleştirdi: Guantanamo bize uygun değil

Fehmi Koru, Erdoğan’ın ‘tek tip elbise’ çıkışını eleştirdi: Guantanamo bize uygun değil

PAYLAŞ

15 Temmuz’un yıldönümü nedeniye düzenlenen etkinliklerde, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkenin her tarafında “Bir daha asla” yeminleri edildiğini hatırlatan Fehmi Koru, “Bir daha asla kararlılığı millet ve ülke adına bana müthiş anlamlı geliyor. Umarım, o büyük anlamı küçük yanlışlıklarla heba etmeyiz” diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe sanıklarının tek tip elbise giyeceklerine ilişkin çıkışını eleştirdi.

Fehmi Koru’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Sözgelimi, yargılandığı mahkemeye üzerinde İngilizce ‘hero’ (kahraman) yazan bir tişörtle geldiği için nefret toplayan bir FETÖ davası sanığına tepki olarak, terör davaları sanıklarına tek-tip elbise giyerek duruşmalara katılma zorunluluğu getirmek gibi…

Bu hazırlığı haber veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Guantanamo’dakilere yapıldığı gibi” benzetmesinde bulundu.
‘Guantanamo’ Küba adasında bulunan Amerikan deniz üssünün adı. 11 Eylül (2001) uğursuz saldırıları sonrasında, ABD’deki Bush yönetimi, eylemi yaptığına inanılan el-Kaide terör örgütünün ileri gelenlerini bulundukları ülkelerde derdest edip yargılanmalarının da yapılacağı o üsse kapattı.
Tek-tip elbise giydiriliyor Guantanamo’daki tutuklulara ve oradaki mahkemeye de aynı elbiseyle gelmeleri sağlanıyor.
İyi mi karşılanıyor bu, takdir mi ediliyor?
Hayır, tam tersine, el-Kaide örgütü ve onun temsil ettiği ideolojiden nefret edenler bile, Guantanamo sözcüğünü duyduklarında tepkilerini gizlemiyorlar.
Sanıkların Küba’da barındırılmasının bir sebebi var: ABD’nin orada kendi anayasası ve yasalarının çizdiği hukuki çerçeveyi uygulaması gerekmiyor…Bu da Amerikalılara ters geliyor.

George W. Bush’un işkence de yapılabilmesi için el-Kaide üyelerini ABD sınırları dışındaki bir yerde hapsetme kararı, kendisinden sonra seçilen başkan Barack Obama tarafından benimsenmedi. “Guantanamo’yu kapatacağım” vaadiyle seçilen Obama bu sözünü tutamadı, ama orada tutulan mahkûm sayısını 41’e indirmeyi başardı. En kalabalık olduğu dönemde Guantanamo’da 245 tutuklu kalmaktaydı.

Herhalde endişemi anlamışsınızdır: ABD’nin kendi sınırları dışında yaptığı.. az sayıda tutuklu için uygun gördüğü bir uygulamanın giysisi.. 50 binden fazla insanın mahkeme önüne çıkarıldığı Türkiye’deki FETÖ yargılamalarına taşındığında.. bizde de sıkıntılara sebep olabilir…

“Yapmışlarsa çeksinler” diyen insanlar bile görüntüye bakıp farklı düşünmeye başlayabilir.

Ufak yanlışlıklar büyük kazanımları gölgelememeli. Sözün özü şu: Guantanamo bize uygun değil.

Yazının tamamı için…