Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Gazetelerde yazılanları devlet unutmuyor

Fehmi Koru: Gazetelerde yazılanları devlet unutmuyor

PAYLAŞ

Almanya krizinde medyanın rolünü eleştiren Fehmi Koru, medyanın kışkırtıcı bir üslup sergilemekten kaçınması gerektiğini vurguladı. Daha önce Rusya’yla yaşanan krize de değinen Koru, “Bugün Rusya ile yeniden dostuz ve yarın Almanya ile de aramız iyileşecektir. Gazetelerde yazılanlar ve ekranlarda söylenenleri devletler unutmuyor” dedi.

Fehmi Koru’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Almanya ile ihtilâf çıkar çıkmaz Türkiye’nin kavgada haklılığını savunan kimbilir kaç yazıya yer verdi gazetelerimiz; televizyon kanalları ekranlara taşıdığı tartışma programlarında çok ileri sözlerin sarf edilmesini sağladı.
Haklılığımız vurgulanacak elbet, buna bir itirazım yok. Ancak bunu yaparken ihtilâfı derinleştirecek kışkırtıcı bir üslup sergilemekten kaçınmak şartıyla…
“Alman medyası da aynısını yapıyor” mazereti geçersiz bence. Onlar da öyle yapıyorsa, yanlıştalar.

Hem karşı tarafın bir oyun oynadığından söz ediyoruz, buna medyalarını da alet ettiklerini ileri sürüyoruz; hem de resmen oyuna geliyoruz.
Rusya ile jet ihtilâfında aynen böyle olmadı mı?

Şimdilerde bizim gazetelerde Almanya ile ilgili yazılmış yazıların büyük bir bölümüne, yazıda söz konusu edilen ülke olan Almanya yerine Rusya’nın ismini yazarak yaklaşın, bakın bakalım ne göreceksiniz?

İhtilâf konusu farklı olduğu için kullanılan argümanlar değişik olsa da, aynı hiddet, aynı celâl hali değil mi?
Oysa bugün Rusya ile yeniden dostuz ve yarın Almanya ile de aramız iyileşecektir.

Devletler adına konuşanların birbirleri hakkında söyledikleri karşılıklı olarak unutuluyor, ancak gazetelerde yazılanlar ve ekranlarda söylenenleri devletler unutmuyor.
Rusya hâlâ domatesimizi almıyor, gönderdiğimiz ihraç ürünü üzümleri sandığını bile açmadan iade ediyorsa, bunda hiç payımız olmadığını mı sanıyorsunuz?

En fazla betime giden de, uluslararası ihtilâflar üzerine kalem oynatanların, hiç değilse bazılarının, konulara serinkanlı yaklaşmaya çalışanları suçlamaları… Rusya ile aramız kötüleşirken de bunu yapmışlardı, şimdi yine aynı üslup yazı ve yorumlara hâkim…

Okurlar anlamaz sanılıyor, fakat okur hafiye gibidir, anlar. Ülkesinin çıkarı için politikacıların en ileri ithamlardan zamanı geldiğinde çark etmesini anlayışla karşılar vatandaş; ancak başlarda galeyana gelen okur sürecin sonunda kendisinin aldatıldığını hisseder.

Hissediyor da.

Ülkemizin çıkarları aynı zamanda hepimizin de çıkarıdır; ancak ihtilâf zamanlarında kavgayı körüklemenin ülke çıkarına olduğunu kim söylüyor?

Yazının tamamı için…