Ana sayfa Ekonomi Fehmi Koru: Göstergeler 7 Haziran’ı işaret ediyor, memnuniyetsizlik had safhada

Fehmi Koru: Göstergeler 7 Haziran’ı işaret ediyor, memnuniyetsizlik had safhada

PAYLAŞ
Hem Türkiye’nin hem de bölgenin gündemi çok hızlı değişiyor. Hemen her gelişmenin seçmenin tercihlerinde az ya da çok bir etkiye sebep olacağına şüphe yok.Tüm siyasi ve dış politik gelişmeler bir yana, seçim sonuçlarına etki edecek temel faktörün ekonomik göstergeler olduğu konusunda hemen herkes mutabık. İktidar partisi bile.Bu hususa dikkat çeken gazeteci-yazar Fehmi Koru, Türk Lirası’nın diğer ülke para birimleri karşısında hızla değer kaybetmesinin önemli bir sorun olduğuna değiniyor.

Seçmenin bir bölümünün, aylık maaşının eridiği kaygısıyla meseleye yaklaşsa da genel ekonomik bozulma halinde seçmenin mevcut iktidarı suçlayıp alternatif arayışına girdiğini belirten Koru, MetroPoll’ün 2015 yılı 7 Haziran seçimleri öncesindeki ekonomik memnuniyet ile ilgili verilerini hatırlatıyor.

Kamuoyu şirketinin, “Son zamanlarda ülkemizde ekonominin iyi mi kötü mü yönetildiğini düşünüyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 65’inden fazlasının, ‘iyi yönetilmiyor’ yanıtı verdiğine işaret eden Koru, yazısını şöyle sürdürüyor:

Aynı soru bu defa 1 Kasım seçimi öncesinde sorulmuş, aynı cevabı verenlerin oranı yüzde 50 civarında kalmış…
Çıkan sonuç ekonomi ile seçmenin iktidara bakışını açığa vuruyor: 1 Kasım seçiminde AK Parti’nin oyu yüzde 40 çizgisine çok yaklaşmışken, ekonomik endişenin azaldığı 1 Kasım’da yeniden yüzde 50’ye dayanmıştı.
Acaba bugün durum ne?
MetroPoll’ün son araştırması ‘Nisan 2018’ tarihini taşıyor. Ona baktım, gördüğüm, iktidar partisi kurmaylarının endişelerine hak vermek gerektiği…
‘‘Ekonomi kötü yönetiliyor’’ diyenlerin oranı yeniden yüzde 60 çizgisine (62.2) dayanmış görünüyor. AK Partililerin bile ‘‘İyi yönetiliyor’’ diyenleri yüzde 63.9’da kalmış; onlar arasında da kötü yönetildiğini düşünenlerin oranı az değil (26.2).
‘‘Ne yöne doğru ekonomi değişir?’’ diye de bir soru var ankette, ona da deneklerin yarıya yakını (46.6) ‘‘Kötüleşecek’’ olumsuz beklentisiyle cevap vermiş.”

Koru, bu konularda sohbet ettiği uzmanın, Türkiye toplumu için terörün de önemli bir sorun olduğu tespitini paylaştığını belirttikten sonra, terör konusunun ekonomiden sonra ikinci sırada kaygı sebebi olduğuna değiniyor.

2018 Nisan ayı itibariyle yapılan araştırmaya göre, ekonominin yüzde 49.9 ile ilk sırada yer alırken, terörün 1.3 ile beşinci sıraya gerilediğini kaydeden Koru, tespitlerine şöyle devam ediyor:

“İnsanlar ekonomiyle ilgili, hatta doların inip binmesini de gün gün izliyorlar. Araştırmada bu da görülüyor. ‘‘TL’nin 4 TL’yi geçtiğinden haberdar mısınız?’’ sorusuna, sorulanların yüzde 91.1’inin haberdar olduğu cevabını vermesi bunu gösteriyor.

Konuyu bir dost meclisinde açtığımda, siyasi hayatın içinden bir dost, ‘‘İyi ama, aynı araştırmaya göre, ekonomik gidişi iyi bulmayanların oranı bu kadar yüksek iken ‘Bu Pazar seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?’ sorusunun cevabına göre AK Parti yine eski gücünü koruyor görünüyor, bu çelişki değil mi?’’ diye sordu.

Doğru, kararsızlar ve sandığa gitmeyeceğini söyleyenler ile soruyu cevapsız bırakanlar dağıtıldığında AK Parti’nin oyu Nİsan ayında yine yüzde 50’ye yakın (48.1).

Baktım, mecliste bulunanlar ‘‘Vatandaş anketlerde muhtemelen bu konuda doğru söylemiyor’’ dışında makul bir cevap gelmedi.

Makul cevabı 25 Haziran günü sandık sonuçları belli olduğunda alacağız.”

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz