Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Hulusi Akar’ı tanımam, o fotoğrafı ben çekmedim

Fehmi Koru: Hulusi Akar’ı tanımam, o fotoğrafı ben çekmedim

PAYLAŞ

Gazeteci Fehmi Koru, Abdullah Gül, Şükrü Karatepe ve Hulusi Akar’ın yer aldığı ve tartışmalara neden olan İngiltere fotoğrafı hakkında günler sonra yazdı. Sözcü yazarı Soner Yalçın’ın “Neyin üzerini örtmeye çalışıyor, bu nasıl gazetecilik” eleştirilerine de değinen Fehmi Koru, Hulusi Akar’ı hiç tanımadığını, oturup bir fincan kahve içmediğini söyledi.

Koru, Abdullah Gül, Şükrü Karatepe ve Hulusi Akar’ın bulunduğu fotoğrafı kendisisinin çekmediğini söyledi. Koru, “Ancak içinde benim de yer aldığım Akar’lı başka fotoğraflar bile olabilir” diye de ekledi.

Fehmi Koru fotoğrafa ilişkin neden yazmadığını şu satırlarla anlattı:

Niyesi şu: Hulusi Akar’ı tanımam da ondan… Hayatımda onunla bir fincan kahve içmişliğim, oturup uzun boylu konuşmuşluğum yok. Genelkurmay İkinci Başkanı, sonra Kara Kuvvetleri Komutanı, daha sonra da Genelkurmay Başkanı oldu.. Göreve geldi diye telefon açıp veya mesajla kendisini tebrik etmeyi de aklımdan geçirmiş değilim.

Tanış olmadığım birini neden tebrik edeyim ki…

….

Hyde Park’ta o fotoğrafı çektirdiğimiz günlerde üçümüz de Londra’daydık; A. Gül son birkaç ayını geçireceği Exeter’e henüz taşınmamıştı. Belgrave Square’deki Türkiye Büyükelçiliği’ne bir kez gittiğimi ve o sırada Elçilik Müsteşarı olan (Sonradan Başbakan Necmettin Erbakan tarafından Başbakanlık Müsteşarı atanacaktır) Fikret Üçcan’ı ziyaret ettiğimi hatırlıyorum.

Askeri Ataşeliğe değil adım atmak, aynı binada bulunduğundan bile haberdar değilim.

Hulusi Akar’ı tanımadığımı söyledim; bu onun Londra’ya gelmediği, Gül ve Karatepe ile görüşmediği ve benimle hiç bir arada olmadığı anlamına gelmez. Abdullah Gül’ün yüzlerce misafirinden biri olarak bizim eve uğramış da olabilir. Geldiği ve görüştüğümüzle ilgili en ufak bir hatıra kırıntım yok.

İşin aslı

O üçlü (Gül, Karatepe, Akar) fotoğrafı ben çekmedim, bizim üçlü (Gül, Karatepe, ben) fotoğrafı da H. Akar çekmedi. Ancak içinde benim de yer aldığım Akar’lı başka fotoğraflar bile olabilir, A. Gül’ün diğer yüzlerce ziyaretçisiyle birkaç dakikalığına hoşbeş edip çektirdiğimiz gibi…

Benim fazla zaman ayırmadığım ziyaretçilerden birinin 40 yıl sonra Genelkurmay Başkanı olacağını bilemezdim herhalde…

Bunları, iki örnekten hareketle, gazeteciliğimizin halü pürmelalini sizler de anlayasınız diye böyle ayrıntılı yazdım.