Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Muhalefet görevini yerine getiriyor yürüyerek

Fehmi Koru: Muhalefet görevini yerine getiriyor yürüyerek

PAYLAŞ

CHP’nin geçmişte yapılan yargı yanlışlarını çoğu kez alkışladığını hatırlatan Fehmi Koru, bugün kendisinin adalet talebini seslendirdiğine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun KHK’larla alınan kararlar nedeniyle ortaya çıkan tabloya göre yürüdüğünü söyleyen Koru, “Öldürücü sıcaklarda yürümesine devam eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun eylemi AK Parti’ye düşünme fırsatı veriyor. İyi değerlendirilmeli.” diye yazdı.

Koru’nun, “Menderes.. Erbakan.. Erdoğan.. ve Kılıçdaroğlu’nun uzun yürüyüşü…” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bugünlerde de ‘adalet’ ile ilgili sorunlar yaşanıyor. “Yaşanmıyor” diyen kendini aldatır. Türkiye’deki ‘adalet’ sorunu yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın da sorunu haline geldi; gazeteciler ve yazarların duruşmalarına dünyanın dört bir tarafındaki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılıyor; iki genç insanın açlık grevi ile Avrupa Birliği’nin resmi kurumları da ilgileniyor.

Üstüne üstlük, 100 binden fazla insan son bir yıl içerisinde KHL’lar ile görevden atıldı, 50 binden fazla insan cezaevlerinde; kimi yargılanıyor, kimi yargılanmayı bekliyor…
Kemal Kılıçdaroğlu bu arka plan tablosu eşliğinde yürüyor.
Muhalefet görevini yerine getiriyor yürüyerek…
İktidar da, aynı tablo üzerinde düşünerek, kendisi için bugünkünden daha uygun bir yol ve yordam bulmak zorunda.
Geçmişte siyasi hayatımızda yaşanmışlıklar AK Parti’nin kendisini uzak hissetmeyeceği kişilere reva görülmüş yanlışlıklarla dolu. İdam edilen Menderes, Zorlu ve Polatkan.. yargı önüne çıkartılan Necmettin Erbakan ve MSP kadrosu.. şiir okuyan adam Tayyip Erdoğan..
Onlar kadar ünlü olmadıkları için adlarını burada anmadığım yüzlerce, binlerce siyasi.. yazar.. aydın..
“Var mı bugün de o dönemlerle mukayese edilecek yanlışlıklar?”
AK Parti’nin bu soru üzerinde düşünmesi ve ufacık bir ihtimal bile varsa, onu ortadan kaldırmak için kolları sıvaması gerekir.
Tarih olaylar yaşandığı sırada yazılmıyor; Menderes’e, Erbakan’a, Erdoğan’a yargı eliyle vurulan darbeler, o günlerde şimdi olduğu gibi görülmüyordu.
Önemli olan bugünlerin yarın nasıl değerlendirileceğidir.
Öldürücü sıcaklarda yürümesine devam eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun eylemi AK Parti’ye düşünme fırsatı veriyor.
İyi değerlendirilmeli.

Yazının tamamı için…