Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: OHAL’li ortamda gidilecek seçim iktidarın lehine mi sonuç verir, yoksa?

Fehmi Koru: OHAL’li ortamda gidilecek seçim iktidarın lehine mi sonuç verir, yoksa?

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ne zaman yapılacağını ve sonucunu OHAL’in belirleyeceğini söyleyen Fehmi Koru, referandumda üç büyük kentte ‘hayır’ oylarının daha fazla çıktığını hatırlatarak, “Olabilirse, OHAL’li ortamda gidilecek erken veya zamanında seçim/ler de benzer bir kazaya uğramasın?” diye sordu.

Fehmi Koru’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Her an her şeyin olabildiği bir ülkede politikacıların her an seçim olacakmış hazırlığı içerisinde bulunması da doğaldır.
Erken seçim olur mu?
Olabilir de, olmayabilir de.

Seçim tarihini erkene alıp almama üzerinde düşünen/lerin şu sıralarda en fazla kafa yordukları konunun, 15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen ardından, kısa süreli olacağı bildirilerek ilan edilmiş, ancak bir yılı aşkın kesintisiz devam eden Olağanüstü Hal (OHAL) konusu olduğunu sanıyorum.

Nasıl gidilecek seçime, OHAL ortamında mı, OHAL kaldırıldıktan sonra mı?

Biliyorum, teröre muhatap ülkelerden Fransa da OHAL ile yönetiliyor ve orada cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerine OHAL varken gidildi. Bizde de istenirse seçim OHAL’li ortamda yapılabilir.

Nitekim anayasa değişikliği referandumunu (16 Nisan 2017) OHAL sırasında yapmadık mı?

Yapılabilir, ama OHAL’li ortamda gidilecek seçim iktidarın lehine mi sonuç verir, yoksa?..

Referandumda ‘Evet’ sonucu kıl payıyla alınabildi; özellikle büyük kentlerin tavrı düşündürücüydü.

AK Parti’ye vücut veren, daha kurulur kurulmaz ilgi çekmesini sağlayan, büyük kentler belediye başkanlıklarına sahip oluşuydu; aynı kentlerde anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır’ oyları ‘Evet’ oylarından fazla çıktı.

Sebebi OHAL olabilir mi?

Olabilirse, OHAL’li ortamda gidilecek erken veya zamanında seçim/ler de benzer bir kazaya uğramasın?

İktidar çevresinde “Milletvekili seçimini zamanında mı yapalım, yoksa seçimin tarihini erkene mi alalım?” konusu tartışılırken OHAL konusunun bu bağlamda açılmamış olması imkânsız.

Yazının tamamı için…