Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Şimdi olumsuzluklara tahammül edilemez bir durum var

Fehmi Koru: Şimdi olumsuzluklara tahammül edilemez bir durum var

PAYLAŞ

Referandum sonuçlarını değerlendiren Fehmi Koru, ortaya çıkan tablonun tam ortadan ikiye bölünmüş bir Türkiye tablosu olduğunu söyledi. Artık her sorunu çözmesi beklenen bir sisteme sahip olunduğunu söyleyen Koru, “Şimdi olumsuzluklara tahammül edilemez bir durum var” dedi.

Koru’nun yazısı şöyle:

Kıl payıyla cumhurbaşkanı seçilmek işin doğasında var, artık dünyada herkesten –veya halkın büyük bölümünden– oy alarak seçilen liderler yok; ancak bir ülkenin ‘parlamenter’ olan sistemini ‘başkanlık’ ile değiştirmek için ‘bıçak sırtı’ başarılar biraz sorunlu.

Tablo tam ortasından bölünmüş bir Türkiye tablosudur. Bugünkü Türkiye tablosuna ancak MHP’nin açık ve güçlü desteğiyle ulaşılabilmiştir.

Artık ‘sorun çözmesi beklenen’ bir yeni sisteme sahibiz… Referandum, kullanması en kolay mazereti, siyasi iktidarın elinden almış oldu. Dışarıdan ve içeriden kaynaklanan her türlü rahatsızlığın ilâcı var artık siyasi iktidarın elinde.. her kapıyı açmaya yarayan bir maymuncuk.. her derde deva bir reçete..

Dünkü sonuç ‘Hayır’ oylarını cılız bir biçimde öne çıkarsaydı.. benzer bir durum hiç kuşkusuz tersinden yaşanacak.. olumsuz giden her olay.. ‘başkanlık sistemi’nin önünün kesilmesine bağlanabilecekti…

Şimdi olumsuzluklara tahammül edilemez bir durum var.