Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Zamlar kimseyi yanıltmasın, AKP üç seçimden de yine zaferle çıkabilir

Fehmi Koru: Zamlar kimseyi yanıltmasın, AKP üç seçimden de yine zaferle çıkabilir

PAYLAŞ

2018-2020 dönemini kapsayan yeni Orta Vadeli Program kapsamında yeni zamların yapılacağını hatırlatan Fehmi Koru, yapılacak zamlar nedeniyle AKP’nin 2019 yılındaki seçimlerden zararla çıkmasına yol açacağına ilişkin görüşleri değerlendirdi.

Zamlarla 28 milyar TL’lik ek bir gelir amaçlandığını söyleyen Koru, “Zamlar bir tercih sonucu ve AK Parti verme gücü bulunandan alıp dar gelirliye aktararak seçmen tabanını yine kendisinde tutmayı amaçlıyor” diye yazdı.

Fehmi Koru’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Hükümet ‘Orta Vadeli Programı’ (OVP) açıkladı; içerisinde en can acıtıcı kalem yüzde 40 zamla Motorlu Taşıtlar Vergisi göründüğü için en fazla o konu tartışılıyor.

Kimileri açıklanan programda hemen dikkat çeken zamlara bakıp 2019’da yapılacak üç seçimin her birinden AK Parti’nin zararla çıkacağı düşüncesine kapılıp seviniyor.

Erken bir sevinç bu.

Zamlar bir tercih sonucu

Zamlarla 28 milyar TL’lik ek bir gelir amaçlanıyor.

Oysa OVP’da esas dikkat edilmesi gereken, vergi gelirlerini artırmayla amaçlananın ne olduğu…

Vergiyi artırınca tepki çekilir, hükümetler seçime gidilirken vatandaşı zora sokacak zam yapmaktan kaçınırlar.

Üç ayrı seçimin (yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı) yapılacağı yıla (2019) az kala OVP ile vatandaşı acıtacak zamları ilân ediyor hükümet; bunun anlamı ne olabilir?

Gördüğüm şu: AK Parti seçimleri fazla önemsemiyor; 2019’dan da kazançlı çıkacağına inanıyor çünkü…

Hem unutmayalım, zamlar sonrası oluşacak bütçede en fazla artış kaydedilecek kalem, geniş bir kitleyi yakından ilgilendiren sosyal yardımlardır; halen geçerli olan bütçede sosyal yardımlarda bir önceki yıla göre yüzde 50’ye yakın (44,5) artış gerçekleştirildi. Gelecek yıl da aynı oran –belki daha da fazlası– bütçeden dar gelirli ailelere yardım olarak tahsis edilecektir.

Zamlar bir tercih sonucu ve AK Parti verme gücü bulunandan (meselâ araç sahiplerinden) alıp dar gelirliye aktararak seçmen tabanını yine kendisinde tutmayı amaçlıyor.

Yazının tamamı için…