Ana sayfa Editörden Fehmi Koru’dan Hayrettin Karaman’a: Nasıl oluyor da böylesine uluorta fetvalar verilebiliyor?

Fehmi Koru’dan Hayrettin Karaman’a: Nasıl oluyor da böylesine uluorta fetvalar verilebiliyor?

PAYLAŞ

Fehmi Koru, Hayrettin Karaman’ın ‘hayır’ oyu verecekler için ‘yabancılaşmış parça’ tabirini gündeme getirdi. ‘Evet’ ve ‘hayır’ demeyi eşit bir hak olarak gördüğünü söyleyen Koru, “Tersi nasıl oluyor da böylesine uluorta değerlendirmelere konu ediliyor? Fetvalar verilebiliyor? Akıl alır gibi değil.” dedi.

Koru’nun yazısı şöyle:

“Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçelim mi?” sorusuna cevap aramak üzere sandık başına gideceğimiz gün yaklaşırken ilginç gelişmeler de yaşanıyor…En dikkatimi çekenlerden biri saygın bir hocamızın referandumu ‘fetva’ konusu yapması oldu.

Hocamız iki oyu ve oy verenleri eşit değerde görmüyor. ‘Hayır’ diyecek olanları ‘kendi değerlerine, öz medeniyet ve kültürüne yabancılaşmış parçalar’ olarak sayıyor ve onları Yahudiler, Hıristiyanlar ve diğer din mensupları ile kurulana benzer bir ilişki kurulması gereken varlıklar olarak görüyor…

Nasıl olsa sandıktan ‘evet’ oylarının baskın çıkacağı varsayımı üzerine yapılmış bir değerlendirme… Hocamız kendisiyle aynı çizgide duran, aynı şekilde düşünen ve bu sebeple de sandık başına gittiğinde hiç tereddüt etmeden ‘evet‘ oyu kullanacağına inandığı kişileri ‘çoğunluk’ kabul ediyor. Eh, ‘hayır’ diyecekler de ‘azınlık statüsü’nde oluyor doğal olarak… Kamuoyu yoklamalarına bakarak buna karar vermiş olmalı.

İyi de, ya sandıktan ‘hayır’ oyları daha fazla çıkarsa? Bu defa ‘yabancılaşmış parça’ ve ‘azınlık muamelesi’ reva görülenler kimler olacak?

Yazarken bile tüylerimin diken diken olduğunu hissediyorum…
‘Vatana ihanet’ ile başlayan yolculuğumuz sonunda ‘azınlık statüsü’ ile yetinme noktasına kadar geldi.

Şahsen ‘evet’ demek ile ‘hayır’ demeyi eşit hak gören bir anlayışa sahibim. İnsanlar özgür iradeleriyle referandumda ‘evet’ oyu da kullanabilir, ‘hayır’ oyu da. ‘Hayır’ oyu 150 yıllık parlamenter geleneğin devamı olacağı için en tehlikesiz tercih bile sayılabilir; ‘evet’ oyu fazla çıkarsa öngörülemeyen belirsiz bir döneme girmiş olacağız.
Eşi-benzeri olmayan bir sistem gelecek çünkü.
‘Bize-özgü başkanlık sistemi’ böyle bir belirsizliği içinde barındırıyor.
Bu görüşüme rağmen.. ‘evet’ oyu kullanacak olan vatandaşların bu hareketlerini onların hoşuna gitmeyecek sıfatlarla değerlendirmek aklımın ucundan bile geçmez.

Tersi nasıl oluyor da böylesine uluorta değerlendirmelere konu ediliyor?
Fetvalar verilebiliyor?
Akıl alır gibi değil.