Ana sayfa Logo Altı Fikret Başkaya’yı gözaltına aldıran yazısından: Asıl terör devlet terörüdür

Fikret Başkaya’yı gözaltına aldıran yazısından: Asıl terör devlet terörüdür

PAYLAŞ

Akademisyen Yazar Doç. Dr. Fikret Başkaya, sabah 06.30’da Ankara’daki evinden gözaltına alındı. Başkaya’nın ifadesinin alındığı ve sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

Avukat Levent Kanat, Başkaya’nın 8 Kasım 2016 tarihinde kurucusu olduğu Özgür Üniversitenin sitesinde yayınlanan “Asıl terör devlet terörüdür” başlıklı yazısı kapsamında yapılan ihbar sonucunda gözaltına alındığını aktardı.

Başkaya, söz konusu yazısında, “Son dönemde Türkiye tam bir şiddet sarmalına hapsoldu. Artık yönetemiyorlar. Yönetme, aldatma, oyalama yetenekleri iyiden iyiye aşınmış durumda” diyordu.

“Zaten Politik İslamcılar dünyayı anlamaktan aciz oldukları için, yönetme özürlüdürler” görüşünü dile getiren Başkaya, “Durum böyleyken ellerinde şiddete ve teröre daha çok yaslanmaktan başka seçenek yok. Her seferinde şiddeti ve terörü tırmandırmak zorundalar ama sonları yakındır ve başka türlü olması mümkün değildir” ifadesini kullanıyor ve şöyle devam ediyor yazısında:

“Nitekim, basına, son olarak Cumhuriyet gazetesine,bir bütün olarak medyaya, muhalefete, özel olarak da Kürtlere yönelik şiddetin dozunun artırılması tam da bu yüzdendir. HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın, milletvekillerinin, parti yönetici ve üyelerinin tutuklanması, parti binalarına saldırılar, devlet terörünün yeni bir eşiği aştığını gösteriyor. Tabii bu baskı, şiddet ve devlet terörünün karşılıksız kalması mümkün değildir… Bu dünya var oldukça insanlar haysiyet mücadelesinden asla vazgeçmezler. Şu ünlü saldırı- direnme/karşı saldırı diyalektiği… Ve hakları, özgürlükleri, haysiyetleri için mücadele edenler için de kaybetmek diye bir şey yoktur. Zira adımını attın mı özgürleşmeye başlarsın ve öylece sürüp gider. Doğru hatırlıyorsam, 2001 yılıydı, yine Filistin halkı üzerine Siyonistlerin bombaları yağıyordu, Ramallah’lı bir kadın, ” Bu insanlığın bir parçası olmaktan utanıyorum” demişti. Doğrusu ben de Suriye’de, Irak’ta, Libya’da, Türkiye’de, vb. olup-bitenlerden tiksiniyorum…”

Yazının tamamı için tıklayın