Connect with us

Dünya

Filistin Interpol’e üye oldu

Published

on

Filistin Yönetimi’nin, Uluslararası Polis Teşkilatı’na (Interpol) üyeliği kabul edildi. Interpol’un Twitter hesabından Çarşamba günü yapılan duyuruda, “Yeni üye ülkeler Filistin devleti ve Solomon Adaları’yla Interpol’ün üye sayısı 192 oldu” denildi.

Başlıca görevi uluslararası yakalama kararları yayınlamak olan Interpol başta terörizm ve insan kaçakçılığı gibi suçlarla mücadelede üye ülkelerin işbirliğini sağlıyor.

Karara İsrail yönetimi tepki gösterdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Filistin’in üyeliğiyle ilgili oylamayı erteletmek için çaba sarf ediyordu. İsrail, Filistin’in 2016’da yaptığı başvurunun reddedilmesi için yoğun bir diplomatik baskı uygulamıştı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, suçlularla mücadele ve hukukun üstünlüğünü güçlendirme konusunda verdikleri sözü tutacaklarını söyledi. Maliki, Interpol üyelerinin Filistin’in kanuni yaptırım kapasitesine duydukları güvenin kendileri için bir zafer olduğunu kaydetti.

İsrail’in Diplomasi Bakan Yardımcısı Michael Oren ise Twitter hesabından Interpol’un kararını eleştirdi. Oren, geçmişin teröristlerini öven, bugünküleri de kınamayı reddeden Filistin’i kabul ederek Interpol’ün dünyayı daha güvensiz bir yer haline getirdiğini ifade etti.

Çevre Koruma Bakanı Zeev Elkin ise İsrail’in Filistinlilerin çalışma izni ile Filistinli liderlerin giriş-çıkış ve seyahat izinlerini iptal etmesi gerektiğini söyledi.

İsrail medyasında yer alan haberlerde ise Interpol üyeliğine kabul edilmesiyle Filistin’in kırmızı bültenle arama ve uluslararası yakalama talebinde bulunabileceğine yer verildi.

İsrail, Filistin’in her türlü uluslararası örgüte üyeliğini engellemek için sürekli bir lobi faaliyeti yürütüyor. Filistin’in 2011’de UNESCO’ya üye olmasının ardından İsrail ve ABD örgüte sağladığı bağışları dondurmuştu. 2012’de Birleşmiş Milletler’de ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsünü elde eden Filistin’in tam üyelik çabası henüz sonuç vermedi. Ancak bu statü ülkeye başta Uluslararası Ceza Mahkemesi olmak üzere pek çok uluslararası kuruluşun kapısını açtı. (DW)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar