Ana sayfa Dünya Filistin topraklarındaki yerleşim yerleri yasallaştı

Filistin topraklarındaki yerleşim yerleri yasallaştı

PAYLAŞ

Yerleşimler, Batı Şeria’da özel mülkiyet kapsamındaki topraklar üzerinde bulunuyor. Parlamento’dan 52’ye karşı 60 oyla geçen yasa İsrail’in bu topraklara el koymasını kanun dışı olmaktan çıkarıyor.

Arazinin Filistinli sahiplerine başka bir toprak parçası ya da para verilmesi öngörülüyor. Filistin Kurtuluş Örgütü yasanın “hırsızlığın yasallaşması” anlamına geldiğini ve “İsrail hükümetinin bütün siyasi çözüm ihtimallerini ortadan kaldıracağını” gösterdiğini söyledi. Tasarının Parlamento’dan geçmesi sadece sembolik bir anlam taşıyor olabilir, çünkü yasa İsrail Yüksek Mahkemesi’nin özel mülkiyet kararlarıyla çelişiyor.

İsrail Başsavcısı yasanın anayasaya aykırı olduğunu ve Yüksek Mahkeme’de yasayı savunmayacağını açıkladı. Reuters haber ajansı bazı siyasi kaynaklara göre; Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılmasına olanak sağlayacağı gerekçesiyle Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da yasaya karşı olduğunu belirtiyor. İsarilli insan hakları örgütü B’Tselem de yasanın “İsrail’in Filistinliler üzerindeki kontrolünü ya da onların topraklarını çalmayı bırakmayacağını gösterdiğini” söyleyerek tepki gösterdi. (BBC Türkçe)