Ana sayfa Gündem Filistin’de kan donduran görüntü: Akıllara George Floyd’u getirdi

Filistin’de kan donduran görüntü: Akıllara George Floyd’u getirdi

İsrail'in Filistin halkına yıllardır uyguladığı şiddet ve insanlık suçlarına bir yenisi daha eklendi.

PAYLAŞ

25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis kentinde polisin herkesin gözü önünde boğazını diziyle sıkarak öldürdüğü George Floyd’dan aylar sonra benzer bir görüntü Batı Şeria’da yaşandı…

Bugün Filistinli göstericiler İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’da bir gösteri düzenledi. Yahudi yerleşimcileri protesto eden göstericilere İsrail askeri çok sert müdahale etti.

ABD Başkanı Trump’ın danışmanı olan ve kızının da eşi olan Jared Kushner dün akşam saatlerinde, “Filistin, müzakere masasına oturmalı. Geçmişe takılıp kalınamaz” demişti.

RESMEN ÇARESİZCE ÖLÜMÜ BEKLEDİ
Çekilen görüntülerde George Floyd’a uygulanan şiddetin bir benzerinin yapıldığı görülüyor. Çevik kuvvet birimlerine bağlı olduğu tahmin edilen bir İsrail askeri yaşlı bir adamı yüzüstü yere yatırıp kelepçelerken özel korumalı dizliğiyle çaresiz adamın boğazını sıkıyor.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşme sürecine arabulucu olan ABD heyeti dün Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmişti.

Mayıs ayında Minneapolis’te güpegündüz polisin orantısız şiddetine maruz kalarak ölen George Floyd’un son sözleri, “Nefes alamıyorum” olmuştu.