Ana sayfa Politika Filiz Kerestecioğlu: Halktan saklanan bilgiler medya yoluyla teşhir edilmeli

Filiz Kerestecioğlu: Halktan saklanan bilgiler medya yoluyla teşhir edilmeli

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, AKPM yaz oturumu ikinci gününde konuşma yaptı. Kerestecioğlu, medyanın yolsuzluğa karşı çıkabilmek ve mücadele edebilmek için gerekli bilgileri sağlamak konusunda önemli olduğunu söyledi.

‘Halktan saklananlar medya yoluyla teşhir edilmeli’

Gazete Şujin’de yer alan habere göre Kerestecioğlu, halktan saklanan bilgilerin medya yoluyla teşhir edilmesi gerektiğini belirterek, bu işi de ancak araştırmacı gazetecilerin yapabileceğini kaydetti. Kerestecioğlu, aynı zamanda araştırmacı gazetecinin toplumun bilgi alma hakkını sağladığını dile getirdi.

‘Gazeteciler cezaevinde’

Pulitzer’in gazeteciliğin hükümetleri denetleme misyonunun mimarlarından olduğunu hatırlatan Kerestecioğlu, Türkiye’de ise Pulitzer ödülü alması gereken gazetecilerin cezaevinde bulunduğunu ifade etti. Kerestecioğlu “Araştırmacı gazeteciliğin sembollerinden Nokta dergisi kapatıldı. Cumhuriyet gazetesinden 12 yönetici ve gazeteci tutuklu. Sebep, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait TIR’larla Suriye’deki gruplara silah ve cihatçı sevkini kanıtladığı iddia edilen ve savcılık dosyasından alındığı belirtilen görüntülerin bu gazetede yayımlanmasıydı.”

2 bin 500 gazeteci işsiz

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun da Cumhuriyet Gazetesi davasından tutuklandığını anımsatan Kerestecioğlu son olarak, “Temmuz 2016’dan bu yana en az 156 medya organı kanun hükmünde kararnamelerle kapatıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verilerine göre yaklaşık 2 bin 500 gazeteci ve medya çalışanı bu nedenle işini kaybetti” dedi.