Ana sayfa Ekonomi Financial Times’tan erken seçim iddiası: Erdoğan dolardaki artış sebebiyle karar değiştirdi

Financial Times’tan erken seçim iddiası: Erdoğan dolardaki artış sebebiyle karar değiştirdi

İngiliz Financial Times (FT) Gazetesi bugünkü nüshasında erken seçim iddialarına yer verdi. Gazete, Türkiye’de 2019 yılında yapılacak ‘partili cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği’ seçiminin bir anda 24 Haziran 2018 Pazar gününe alınmasının altında yatan sebepleri yazdı.

PAYLAŞ

Gazetenin Türkiye Muhabiri Laura Pitel imzasıyla yayımladığı haber, Türkiye’nin önde gelen gruplarından Doğuş Holding’in borcu için yapılandırma istediğine yönelik haberler hakkında yorum yapmadığına dikkat çekerek başlıyor.

‘ŞİRKET BORÇLARI FELAKET HABERCİSİ OLABİLİR’
Haberde, “Ekonomistler ve uzmanlar, Doğuş Holding’in durumunun, Türkiye’nin şirket borçları sorunu açısından bir felaket habercisi olmasından korkuyor.” ifadeleri kullanılıyor.

Financial Times devamında şunları kaydediyor: “Yıllarca ekonomik büyümenin yakıtı ucuz dış krediydi. Şirketler, dolar ya da euro cinsinden yüklü krediler aldı. Ancak Türk Lirası değer kaybettikçe, borç ödeme maliyeti hızla artıyor. Türk Lirası’nın oynaklığı, ülke ekonomisinin durumuna yönelik endişeleri daha da artırıyor. Uzmanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Haziran ayında erken seçime gitme kararı alma sebebinin de bu olduğunu söylüyor.”

DÖVİZ ARTIŞI KÂRLARI SIFIRLIYOR
Financial Times’a konuşan Washington merkezli Uluslararası Finans Enstitüsü’nden Uğraş Ülkü, Türkiye’de şirketlerin döviz borcunun çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Ülkü, “Bu sebeple lira zayıfladıkça, şu ana kasar kapsamlı bir temerrüt gözlemlenmese de, döviz kurundaki artış kârları sıfırlıyor ya da bilançoları bozuyor.” diyor.

Ülkü’ye göre bu yıl Amerikan Doları karşısında yaklaşık yüzde 7 değer kaybeden Türk Lirası aynı seyri izlerse, durum daha da kötüleşebilir.

Türkiye geçen yıl yüzde 7,4 ile ekonomisi en hızlı büyüyen G20 ülkesiydi. Ancak cari açığın milli gelire oranı 2017’de yüzde 5,6’ydı. Oysa aynı oran bir yıl önce yüzde 3,8 düzeyindeydi.

MEVCUT SİYASİ İKLİM YATIRIMCILARI CAYDIRICI NİTELİKTE
Bu verilere dikkat çeken Financial Times’a göre Türkiye’nin dış finansmana ihtiyacı var ve ülkedeki mevcut siyasi iklim uzun vadeli doğrudan yatırımları caydırıcı nitelikte.

Kısa vadeli ‘sıcak paraya’ bel bağlayan Türkiye bu nedenle küresel mali piyasalardaki ani değişimlerden bu kaynakların kesilmesi suretiyle olumsuz etkilenebiliyor.

Merkez Bankası’nın mevcut döviz rezervlerinin 90 milyar doları altına düştüğünü vurgulayan gazete, bunun finanse edilmesi gereken borcun sadece yarısı olduğunu belirtiyor. FT, yüksek borç ve yüksek cari açığın Türk Lirası’nı zayıflattığını, son 5 yılda Dolar/TL kurunun yüzde 100’den fazla arttığını vurguluyor.

‘BU DA TİPİK OLARAK DÖVİZ KRİZİDİR’
Financial Times’taki haberde, konuya daha farklı bir açıdan yaklaşan, Pensilvanya Üniversitesi Finans Profesörü ve eski Merkez Bankası Başkanı Bülent Gültekin’in görüşlerine de yer veriliyor.

Gültekin şunları kaydediyor: “Ekonomi, yaklaşık yarım yüzyıldır değişmeyen temel bir sorun nedeniyle acı çekiyor. Her hükümet daha fazla büyüme için bastırıyor ama tasarruf oranı buna muhafaza etmeye yetecek kadar yüksek değil. Bu yüzden ekonomi yabancı sermayeye bağımlı. Gerçek şu ki, Türk ekonomisi hep bir krizden diğerine gider ve bu da tipik olarak döviz krizidir. Biz bu krizleri 1960’da, 70’lerin sonunda, 94’te ve 2001’de yaşadık.”