Ana sayfa Ekonomi Fitch’ten kritik Türkiye kararı: Kredi notunu düşürdü

Fitch’ten kritik Türkiye kararı: Kredi notunu düşürdü

PAYLAŞ

Fitch, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu, ‘yatırım yapılabilir’ düzeyinin bir basamak altına (BB+) çekti. Not görünüm ise ‘durağan’ olarak açıkladı. Fitch’in açıklamasında, ekonomik büyümenin 2016 yılının 2’nci yarısında keskin bir şekilde düştüğü ve Türkiye’nin son yıllardaki performansının altında olduğu belirtilerek, hızla toparlanmasının beklendiği belirtildi.

Fitch, 2016 yılının 3. çeyreğinde yüzde 1.8 olarak gerçekleşen daralmanın ardından bir kıpırdanma beklendiğini ancak bu kıpırdanmanın Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve güvenlik koşulları, kısa vadede TL’nin değer kaybı ve düşük iç talep nedeniyle zayıf kalacağını belirtti. Fitch ayrıca başkanlık sistemine yönelik eğilimin gerçekleşmesinin Türkiye’ye denetim ve dengelerin zayıfladığı bir sistem getireceğini savundu.

Fitch’in açıklamalarıyla Türkiye, ‘yatırım yapılabilir’ düzeyindeki notunu yitirirken Azerbaycan, Bahreyn ve Portekiz ile aynı düzeye geriledi.

FİTCH’İN KARARININ GEREKÇELERİ

Dünya’da yer alan haberde Fitch, “Kredi notunun düşürülmesi siyaset ve güvenlik konularının ekonomik performansı ve kurumsal bağımsızlığı baltalamasını yansıtıyor” açıklamasını yaptı.

Açıklamadan satır başları şöyle:

-Siyaset ve güvenlikle ilgili endişeler ekonomik performansı ve kurumsal bağımsızlığı gölgeledi. Siyasi ortam dengelenebilir, ancak güvenlikle ilgili önemli sıkıntılar devam edecektir.

-Anayasa değişikliği süreci devam ediyor ve Fitch’in düşüncesine göre, değişiklik paketinin Mart veya Nisan aylarında yapılması beklenen referadumda onaylanması durumunda, kontrol ve denge mekanizmalarının sarsıldığı bir sistem sağlamlaşmış olacak.

-Kamuda hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu grubun desteklekçileri temizlenmeye devam ediyor ve olağanüst hal durumu sürüyor.

-Büyük terör olaylarının devam etmesi tüketici güveni ve turizm sektörü üzerinde olumsuz etki yarattı.

-Uzun soluklu dış kırılganlıkların giderilmemesi kendini kurda yaşanan sert düşüşle gösterdi.

-Fitch finansal istikrarı zor sokacak veya bir ödemeler dengesi krizi yaratacak sistemik sorunlar beklemese de özel sektör üzerinde hasar yaratıcı etkisi olacağını düşünüyor.

-Türkiye’nin kısıtlı uluslararası likidite pozisyonu, ülkeyi yatırımcı algısındaki değişimlere karşı kırılgan yapıyor.

-Ekonomik büyüme 2016’nın ikinci yarısında keskin şekilde düştü. Ekonomik büyümenin son yıllardaki perfonmansın oldukça altında bir hızla toparlanması bekleniyor.

-Devam eden güvenlik endişeleri, turizm gelirlerinin tahmin döneminde 2013-2015 döneminin oldukça altında olacağı anlamına geliyor.

-Enflasyon benzer ülkelerdeki seviyeyi aştı ve 2017’nin ilk yarısında geçici olarak çift haneli rakamlara geri dönecek.

-Yapısal reformlar daha hızlı devreye sokulmazsa yatırımların toparlanması beklenmiyor. Bankalar ekonomideki yavaşlamadan zarar görüyor.