Ana sayfa Manşet Flynn ve Türkiye işbirliğinde Rus bağlantısı

Flynn ve Türkiye işbirliğinde Rus bağlantısı

PAYLAŞ

Rusya’yla bağlantıları ortaya çıkınca görevden ayrılmak zorunda kalan ABD’nin eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in, Rusya’yla iş yapan bir ortağının olduğu ve Rus petrol şirketlerinden birinin yöneticisiyle Türkiye lobiciliğinde beraber çalıştığı ortaya çıktı.

Söz konusu bilgiler Isaac Arnsdorf’un Politico’daki yazısında yer aldı.

Yazıda şu detaylara yer verildi:

Michael Flynn’e bir Türkiye vatandaşının 600 bin dolarlık lobicilik ödemesi yaptığı ortaya çıkmıştı. Bunun hemen öncesinde de Donald Trump, Flynn’i, Rus bağlantıları sebebiyle görevden almıştı.

Davada adı geçen, parayı aktardığı iddia edilen Türkiye vatandaşı Ekim Alptekin, olayların doğrudan içinde olan üç kişiye göre, Türkiye lobiciliğini; Sovyet doğumlu, Putin’le iş yapan Rus enerji ve madencilik şirketlerinin eski yöneticisi Dmitry (David) Zaikin ile ortak yürütüyordu.

En az 2015’ten beri süregelen bu alışılmadık anlaşmada, Alptekin ve Zaikin, Türkiye’nin lobicilik dümenini beraber sürdürdü.

Sorular bunun ardından gelmeye başladı: Bu iki adamın ajandası ve lobicilik faaliyetlerinin kaynağı nelerdi?

Türkiye NATO üyesi olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin’le oldukça arkadaşça ilişkiler kurdu. Flynn’in Trump’ın başkanlık kampanyasında çalışması ile Alptekin’in Flynn’i lobici olarak işe alması, Putin’in ABD seçimlerini karıştırmasıyla aynı zamana denk geldi.

Flynn, hem güvenlik danışmanı olarak, hem de Trump’ın seçim kampanyasındaki kilit rolü sebebiyle odak noktasında yer alıyor. Bu roller ayrıca ABD’nin en tepe sırlarına de erişim sağlayabilecek konumda. Bu da kaygıları artırıyor.

Ekim Alptekin ‘tanımıyorum’ dedi

Alptekin, bir röportajında Flynn’i kendi parasıyla ‘tuttuğunu’, Türkiye’yle herhangi bir lobicilik bağının olmadığını söyledi. Ayrıca Rus Zaikin’i de tanımadığını belirtti. Ancak ortaya çıkan yeni bağlantılar Alptekin’in iddialarını yalanladı. Buna göre Alptekin ve Zaikin, ‘Turkish Heritage Organization’ adındaki, Erdoğan’a saygıyla bağlı insanlardan oluşan bir organizasyon tertip etti. Organizasyon ve ikili arasındaki bağlantılara ilişkin detayları ise, Zaikin’in organizasyonun tertibi sırasında yardım istediği Washington’da bulunan John Moreira adındaki uluslararası politika danışmanı anlattı. POLITICO’ya konuşan Moreira ikili arasındaki işbirliğine dair şunları söyledi: “Bana göre Zaikin ve Türk arkadaşı iş ortağı. Zaikin ne için çalışıyor bilmiyorum. Benden sadece yardım istedi.”

Moreira, bu organizasyonu yönetmek için para aldığını söyledi ama ödemenin kim tarafından yapıldığını söylemedi. Moreira, Zaikin’e organizasyonun durumuyla ilgili haftalık brifing verdiğinin de altını çizdi. Son durumda ise Alptekin’in Turkish Heritage Organization’ın iletişim danışmanlarıyla buluştuğunu söyledi. Ancak iddilara göre, bu toplantıların üçten fazla olduğu, Zaikin ve Alptekin’in Türkiye lobiciliği konusunda ortaklaşa çalıştığı belirtiliyor.

49 yaşındaki Zaikin, Ukrayna’da bir Sovyetler Birliği vatandaşı olarak doğdu. 1990’da ailesiyle birlikte Sovyetler’den ayrıldı. Sonradan Kanada vatandaşı olan Zaikin, şimdi Londra’da yaşıyor.