Flynn’le lobi anlaşması yapan Alptekin: O toplantıda Gülen’i kaçırmayı konuşmadık

Haziran 04, 2017, 9:27 am
Hollanda merkezli şirketi Inovo BV aracılığıyla, Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in danışmanlık şirketine, Gülen hakkında bir belgesel hazırlaması ve Gülen'i araştırması için 530 bin dolar ödeyen Türk iş insanı Ekim Alptekin, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'e bir mektup yazarak hakkında çıkan bazı iddialara cevap verdi.

Türkiye adına lobi faaliyeti yürütüen Michael Flynn, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak ve eski CIA başkanı James Woolsey arasında gerçekleşen ve kendisinin de katıldığı görüşmede Fetullah Gülen’in yasadışı yollardan Türkiye’ye kaçırılması konusunun görüşülmediğini iddia etti:

“16 Eylül günü yapılan görüşmeyi ben ayarladım. O toplantıda bulunan iki Türk bakan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’tı.
Michael Flynn’in dışında toplantıya CIA’in eski başkanlarından James Woolsey de katıldı.
7 ay sonra bu toplantıda Fetullah Gülen’i gizlice kaçırtıp Türkiye’ye getirmenin mümkün olup olmadığını konuştuğumuz iddia edildi.
Böyle bir şey konuşsaydık bir şey söylemem sessiz kalırdım. Ama deli saçması bir şey bu.
Kesinlikle böyle bir şey konuşmadık.”

Alptekin, Türkiye adına lobi faaliyeti yürütmesi için Flynn’e örtülü ödenekten para verildiğine dair iddialar hakkında ise şunları yazdı:

“Teknik olarak konu şu: Ben gerek ticari çıkarlarım, gerekse şahsi görüşlerim doğrultusunda, Türk-Amerikan ilişkilerinin iyi gitmesinin önündeki engellerin, ABD nezdinde kredibilitesi olan bağımsız uzmanlar tarafından araştırılmasını sağlamak istedim.
Bunun için Flynn İntel Grubu ile anlaştım.
Önemli bir ayrıntı.
Ağustos 2016’da 3 aylık bir anlaşma yaptım. Anlaşmayı şirketim adına yaptım ve tüm masraflarını ben karşıladım.”

Yazının tamamı için…