Ana sayfa Kitap Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Açılışa basın ve ifade özgürlüğü damgasını vurdu

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Açılışa basın ve ifade özgürlüğü damgasını vurdu

PAYLAŞ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, salı akşamı 11-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 69’uncu Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışını yaptı. Her iki liderin açılış konuşmasına da ifade ve basın özgürlüğü damgasını vurdu.

Konuşmasında “Edebiyat, özgür ruh ve ifade hürriyetine siyasi özgürlüğün eşlik ettiği özgür toplumumuzun ruhuna ayna tutuyor” diyen Almanya Başbakanı, “Dünyanın her yerinde bizim için bir normallik olan bu değerler için mücadele etmenin ne kadar önemli olduğunu” hem kendisi hem de Macron’un çok iyi bildiğini söyledi. Kültürün Avrupa’ya değişim içindeki dünyada yolunu belirlemesine yardımcı olabileceğini kaydeden Merkel, yazarlara “Güncel ve düşünülebilir gelişmelere fikir veren ve köprüler kuran sismograflar olarak” ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da edebiyatı, insanlar arasında duvar örmek isteyen ve fanatikliği körükleyenlere karşı “en iyi silah” olarak nitelendirdi. Bu yılın onur konuğu olan Fransa’nın Cumhurbaşkanı, iki ülke ilişkilerinin anlamına değindi ve daha fazla Fransızca-Almanca okulun açılması lehinde konuştu.

Fransızca Frankfurt

Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Juergen Boos, açlış öncesi yaptığı açıklamada, fuarın açılışının Merkel ve Macron tarafından yapılmasının iki ülke arasındaki sıkı bağlar ile ortak ve güçlü bir Avrupa için bir sembol teşkil ettiğini söyledi.

Fransızca Frankfurt (Francfort en français) sloganı ile kapılarını açan fuara, bu yıl aralarında Michael Houellebecq ve Yasmina Reza’nın da bulunduğu 180 Fransız yazar katılıyor. Fuarın onur konuğu programında sadece Fransa değil, aynı zamanda beş kıtada yaklaşık 274 milyon kişi tarafından konuşulan Fransızca dili de yer alıyor.