Fransa’da mutlak zafer Macron’un

Haziran 19, 2017, 9:23 am
Fransa’da parlamento seçimlerinin ikinci turu, Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un partisi Le Republique En Marche'ın ezici galibiyetiyle sonuçlandı.

Sandık çıkışı anketlerine göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi 577 sandalyeli meclise yaklaşık 361 milletvekili sokacak. İlk turun ardından oluşan beklenti 430 civarındaydı. Merkez sağ Cumhuriyetçi Parti 126, Sosyalist Parti 46, aşırı sol France Imsoumise (Boyun Eğmeyen Fransa) 26, aşırı sağ Ulusal Cephe ise 8 milletvekili ile parlamentoda temsil edilecek. Seçime katılım oranı ilk tura oranla düşerek yüzde 43’te kaldı.

Euronews’te yer alan habere göre, sonuçları değerlendiren Başbakan EDOUARD PHILIPPE, katılım oranının düşük olmasından tüm siyasi aktörleri sorumlu tuttu:

“Henüz bir yıl önce kimse böyle bir siyasi yenilenmeyi hayal etmiyordu. Cumhurbaşkanının talebi doğrultusunda demokrasimize yeni bir soluk kazandırmalıyız. Fransızlara ulusal temsil bazında yeni bir yüz vermeliyiz. Sandığa gitmemek demokrasi için hiçbir zaman iyi bir haber değildir. Bunun birçok sebebi var. Herkes bunları analiz etmeli. Hükümet kendi payına düşen sorumluluğu büyük bir hassasiyetle yerine getirecek. Seçmenin güveni bizim örnek teşkil etmemizden geçiyor. Somut sonuçlar için yılgınlık göstermeden çalışmalıyız.”

İki turlu dar bölge seçim sisteminin uygulandığı Fransa’da oyların yaklaşık yüzde 30’unu alan Republique en Marche, meclisteki sandalyelerin yüzde 60’dan fazlasının sahibi oldu.

Diğer yandan, yeni parlamentodaki kadın milletvekili sayısı 158’e çıkarak rekor düzeye ulaştı.