Ana sayfa Dünya Paris’te ‘IŞİD saldırısı’: Fransız polisi bir şüphelinin izini sürüyor

Paris’te ‘IŞİD saldırısı’: Fransız polisi bir şüphelinin izini sürüyor

PAYLAŞ

Fransız haber ajansı AFP, bu kişinin 2005 yılında öldürmeye teşebbüs suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış olduğunu bildirdi. Saldırganın o dönemde Paris yakınındaki Seine-et-Marne’de bir polis memurunu, bir polis okulu öğrencisini ve onun ağabeyini öldürme teşebbüsünde bulunduğu belirtildi.

Sanığın cezasının ne kadarlık bölümünü çektiği konusu ise henüz netlik kazanmamışken, Fransız terörle mücadele yetkililerinin bu olaydan önce de saldırgan hakkında bilgi toplamış oldukları ortaya çıktı.

Saldırıyı IŞİD üstlendi

Deutsche Welle’de yer alan habere göre, IŞİD’in propaganda kanalı olarak bilinen Amak, Paris Champs-Elysees’de düzenlenen saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini, eylemcinin de Ebu Yusuf el Belçiki (“Belçikalı”) olduğunu duyurdu. Haberin gerçek olup olmadığı konusunda kesin bilgi bulunmuyor. Ancak IŞİD geçmişte de Mısır ve Londra’daki saldırıların ardından da aynı kanallar üzerinden yaptığı açkılamalarda eylemleri üstlenmişti.

Fransa’da pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde dün akşam Paris’in en işlek bulvarı olan Champs Elysees’de terör zanlısı park etmiş polis aracına otomatik silahla saldırı düzenledi. Olayda bir polis memuru ölürken, iki memur ve bir turist de yaralandı. Polis saldırganı vurarak öldürdü.