Ana sayfa Manşet ‘Fransız polise tarihi ayar’ mizanseninde son durum

‘Fransız polise tarihi ayar’ mizanseninde son durum

Havuz medyasında haber olan ve sosyal medyada paylaşılan 'Fransız polisine Türk gurbetçiden tarihi ayar' videosu sahte çıktı, Fransız Polis derneği de konuyla ilgili açıklama yaptı.

PAYLAŞ

Görüntülerde geçen “temizlik tartışması” kısa süre içinde Türkiye’de özellikle havuz medyasında popüler oldu. Ancak videoda mağdur olarak gösterilen Türk şahsın kamera şakaları ve rap şarkılarıyla bilinen Mehmet Yıldız olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Euronews’te yer alan habere göre Fransız MPC polis derneği de sosyal medyadan yaptığı açıklamada videoda gösterilen polisin gerçek üniforma giymediğine dikkat çekti. Polis derneğinin konuya ilişkin yayınladığı videoda olayın gerçek olmadığını gösteren birçok kanıta değinildi. Dernek açıklamasında öncelikle polisin giydiği üniformanın mevcut olmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca açıklamaya göre, yeleğin yeni olması, ceplerinin tamamen boş olması ve normalde yelekte bulunan polis telsizinin olmamasının, “polisin” komedyen olduğu tezini güçlendiriyor. Videonun sonundaki görüntülere yansıyan kelepçelerin de hiç gerçekçi durmadığı vurgulanıyor. Ayrıca Fransa’da bir polisin tek başını bu şekilde iki kişiye müdahale etmesinin prosedüre aykırı olduğunu vurgulanıyor.

Kendini “komedyen ve rapçi” olarak tanımlayan Mehmet Yıldız’ın Facebook sayfasının yaklaşık 165 bin takipçisi var. Türkiye, Yıldız’ı ilk kez “Yetenek sizsiniz” yarışmasındaki komik diyaloglarıyla tanımıştı.

Bu arada konuyu haberleştiren iktidara yakın olanları başta olmak üzere hiç bir Türk medya organı düzeltme yayınlamadı, üstelik haberleri kaldırmadı.