Ana sayfa Logo Altı FT: Erdoğan kendini demir yumruklu bir lider olarak sunuyor

FT: Erdoğan kendini demir yumruklu bir lider olarak sunuyor

PAYLAŞ

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times’ın Türkiye muhabiri Mehul Srivastava imzasıyla “Erdoğan devrimini tamamlıyor” adında bir analiz yayımlandı. Yazıda okul müfredatındaki değişiklik ile bu yıl öğrencilere iki video izletildiğini hatırlatılarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mustafa Kemal Atatürk arasındaki yöntem benzerliği vurgulandı.

Müfredatın ‘kimilerince ikinci devrim’ olarak tanımlanan süreci kutladığı aktarıldı. Videolarda Atatürk’ün Gelibolu’daki görüntülerinin ardından Erdoğan’ın 15 Temmuz’daki darbe girişiminin bastırılmasına ilişkin görüntülerinin geldiği belirtiliyor.

Yazı, “Atatürk’ün kurucu, Erdoğan’ın koruyucu” olduğu mesajının verildiği ifade edilerek, iki liderin siyasi görüşleri arasındaki farka rağmen benzeştikleri, “Atatürk gibi Erdoğan da kendini gücü halkın iradesinden gelen ve ideallerini yansıtacak şekilde toplumu yeniden yaratan bir sosyal mühendis unvanına sahip demir yumruklu bir lider olarak sunuyor” ifadesiyle anlatılıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre yazıda, “Erdoğan’ın başlattığı devrimi tamamlaması için 16 Nisan’daki referandumu kazanması” gerektiği belirtilirken 15 Temmuz’un ardından Erdoğan’ın ‘tasfiye silahını’ kullandığı belirtiliyor.

Haber için konuşan Erdoğan’a yakın olan eski isimlerden bir kaynak, “Arkadaşım Erdoğan bir tehdit görüyor, gerçek bir tehdit, bu yüzden bununla savaşmalı. Kaygı verici olan ise bunun hiçbir zaman sona ermemesi ve kimsenin kendini güvende hissetmemesi” diyor.

Cumhurbaşkanı’nın bir danışmanı ise referandumun Erdoğan’ın halka daha çok hesap vermesi için yapıldığını söylerken, “Sayın Erdoğan uzun zamandır, Kemalistlere, sekülerlere, Gülencilere karşı bir mücadele veriyor. Etkileri hemen ortadan kalkmadı, Cumhurbaşkanı seçilmesinin gerektirdiği ne yapmaya kalksa engelliyorlar” diyor.