Ana sayfa Sürmanşet Furkan Vakfı’na operasyon, 23 gözaltı

Furkan Vakfı’na operasyon, 23 gözaltı

Adana merkezli 10 ilde gerçekleştirilen Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik operasyonda 23 kişi gözaltına alındı.

PAYLAŞ

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Furkan Vakfı’na düzenledikleri önceki operasyonda elde ettiği bilgi ve belgeler doğrultusunda bu operasyonun düzenlendiği belirtildi.

10 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON
Savcılığın, vakfın mali işleri ve finans kaynaklarına yönelik başlattığı söylenen şafak operasyonunda 10 ilde eş zamanlı olarak önceden tespit edilen adreslere polis baskın yaptı.

Adana, Elazığ, Malatya, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Hatay, Konya ve İzmir’de ayrı ayrı adreslere yapılan baskında 23 kişi gözaltına alındı.

Operasyona yönelik Furkan Vakfı’ndan kınama açıklaması geldi. Vakfı mesajı Twitter hesabından paylaştı.


OCAK AYINDAKİ OPERASYONDA 5 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca “vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü” iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı yönetici ile sorumlularının aralarında yer aldığı zanlılar hakkında gözaltı kararı verilmişti.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 30 Ocak’ta 33 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 28 kişiden vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 5’i tutuklanmıştı.