Ana sayfa Öne Çıkanlar G-20 öncesi Almanya’da ‘koruma’ alarmı: Hamburg’da olmasına izin vermeyeceğiz

G-20 öncesi Almanya’da ‘koruma’ alarmı: Hamburg’da olmasına izin vermeyeceğiz

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın korumalarının Washington’da kavgaya karışmaları ve haklarında tutuklama kararı çıkarılmasının ardından Almanya da harekete geçti. 7-8 Temmuz tarihleri arasında Hamburg’da düzenlenecek G20 zirvesine katılacak olan Erdoğan’ın korumalarının benzer şekilde bir saldırıda bulunmaması için ilk uyarı yapıldı.

“Washington’da yaşanan tablonun benzerinin Hamburg’da olmasına izin vermeyeceğiz”

Hamburg Emniyet Müdürü Ralf Martin Meyer, yabancı devlet adamlarının korumalarının göstericilere saldırmaması için önlemlerin alınacağını söyledi. Meyer yaptığı açıklamada, “Washington’da yaşanan tablonun bir benzerinin Hamburg’da olmasına izin vermeyeceğiz. Polis olay yerinde olacak ve gerektiğinde hemen müdahale edecek” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Meyer yaptığı açıklamada devamla, yabancı devlet adamların korumalarının Almanya’da polis yetkisi olmadığını belirterek, “Sadece gerekli durumlarda korudukları kişinin güvenliğini alabilirler.

Protesto gösterileri bekleniyor

7-8 Temmuz tarihleri arasında yapılacak G20 Zirvesi’ne aralarında Erdoğan ve Trump’un da olduğu 19 devlet ve hükümet başkanı ile AB yetkilileri katılacak. G20 buluşmasına karşı çok sayıda örgüt ise karşı gösteriler için hazırlıklarını sürdürüyor. Başta Erdoğan ve Trump olmak üzere savaş ve ayrımcılık yanlısı liderlerin protesto edileceği gösterilere en az 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

Almanya’daki Türkiye örgütlerden DİDF, Nav-Dem ve AABF de eylemlere güçlü katılma çağrısında bulundu