Ana sayfa Dünya G-20 protestolarına şiddet karıştı: 265 kişi gözaltına alındı

G-20 protestolarına şiddet karıştı: 265 kişi gözaltına alındı

PAYLAŞ

Hamburg’daki kapitalizm karşıtı eylemlerde yaralanan polis sayısı 213’e, gözaltına alınan eylemci sayısı 265’e yükseldi. Hamburg polisi, G20’yi protesto edenlere 2. günde de müdahale etmeye devam ediyor. Alman polisi, özel kuvvetlerden yardım isteyerek, protestoların yaşandığı bölgede her eve girileceğini açıkladı.

Hamburg Polisi, G20 Liderler Zirvesi’nde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin yaralı ve gözaltı sayısını açıkladı. Açıklamada, zirve karşıtı gösterilerde yaralanan polis sayısının saat 09.00 itibarıyla 213’e, gözaltına alınan gösterici sayısının 265’e çıktığı kaydedildi.

Polisin gösterilerde kararlılıkla suç işleyenlere izin vermeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, dün akşamdan bu yana çatışamalrda en az 111 polisin yaralandığı aktarıldı. Zirve karşıtı eylemlerde yer alan örgütler ise polisin saldırısı sonucu çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Gazetecilerin akreditasyonu iptal edildi!

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ni takip etmek isteyen en az üç gazetecinin, güvenlik nedenleri dolayısıyla akreditasyonunun iptal edildiği bildirildi.

Junge Welt gazetesinin açıklamasında da muhabir olarak G20 Zirvesi’ni takip edecek Willi Effenberger’in basın merkezine girdiğinde akreditasyon belgelerinin elinden alındığı, basın merkezine kabul edilmediği aktarıldı.

Björn Kietzmann adlı serbest gazeteci de Twitter’da, G20’de basın merkezinin girişinde BKA yetkilisi tarafından akreditasyonunun elinden alındığını, bunun gerekçesinin ise kendisine bildirilmediğini yazdı.