Ana sayfa Editörden “Galatasaray Adası’nı filan bırak, bir elma bahçesi bile yok bize dededen kalan”

“Galatasaray Adası’nı filan bırak, bir elma bahçesi bile yok bize dededen kalan”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Gülse Birsel, son günlerin tartışmalı ismi, Sultan II Abdulhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu’nu eleştiren bir yazıyla çıktı okurlarının karşısına. Osmanoğlu’nun “Parlamenter sistem canımıza yetti” sözlerini hatırlatan Birsel yazısında, “Yani kusura bakma, artık prenses benim! Biziz! E cumhuriyet böyle bir şey. Krallık, kraliçelik bedava değil.” dedi.

Nilhan Hanımcığım, benim dedeler Osmanlı sultanı değillerdi ama çok kral adamlardı. Napolyon’un “Benden daha zengin tek insandır” dediğini iddia ettiğiniz 2. Abdülhamit padişahımız (ki o doğduğunda Napolyon ölmüştü, neyse üstünde durmayacağım) gibi varlıklı değillerdi tabii. Galatasaray Adası’nı filan bırak, bir elma bahçesi bile yok bize dededen kalan. Ama çok acayip İstiklal madalyaları var. Dizi dizi. Artık kaç yerlerinden yaralandılarsa bu memleketin bağımsızlık savaşında, bildiğin koleksiyon olmuş. “Bildiğin” diyorum da o dönemleri bilmezsiniz, sizin aile yurtdışındaydı sanırım! E biz de n’apalım, sizin dedeler gidince, ailecek kendi sultanlığımızı kurduk:

19 yaşından beri yazıyorum. Muhtemelen son 15 yılda yaptıklarımın bazılarını takip ettiniz, eğer Türkiye’de yaşadıysanız… Napolyon’u ilgilendiren konuları filan bırak. Evet piremses gibi hayatım var o ayrı da esas gülüyorlar, tanıyorlar, seviyorlar, sayıyorlar. Kime sorsan gösterir. Kalplerde taht kurdum desem yeridir, affedersin! Yani kusura bakma, artık prenses benim! Biziz!
E cumhuriyet böyle bir şey. Krallık, kraliçelik bedava değil. Bileğinin hakkıyla. Yani kadın, erkek, fakir, zengin, köylü, kentli, herkes kral olabiliyor o ‘canınıza yeten düzende’… ‘Since 1923’!

Yazının tamamı için…