Ana sayfa Genel Galatasaray’a çılgın para

Galatasaray’a çılgın para

PAYLAŞ

Badou Ndiaye’yi 16 milyon euro karşılığında İngiltere’nin Stoke City kulübüne gönderen Galatasaray, son yıllarda oyuncu satma konusundaki istikrarını sürdürdü.

2012-15 arası dönemde kulübün elden çıkardığı oyuncu sayısı ve karşılığında elde edilen gelir son derece sınırlıydı. Bu üç yıllık dönemde bonservis geliri olarak toplamda yalnızca 6 milyon euro toplandı. Ancak özellikle finansal fair play konusunda girilen sıkıntı ve beraberinde gelen Avrupa’dan men cezası, gelir-gider dengesinde dikkatli davranışı zorunlu kıldı, transfer politikasında gözle görülür bir değişikliğe gidilmesine yol açtı.

Son üç yılda bir çok başkan ve yönetim değişmesine rağmen, sarı-kırmızılılar ‘Kurumda devamlılık esastır’ ilkesi doğrultusunda hareket etti ve ortaya bütünlüklü bir transfer politikası çıktı. 2015-18 arası dönemde elden çıkardığı futbolculardan kasasına bonservis bedeli olarak 62 milyon euro koydu. Burak Yılmaz’ın Çin’e satışıyla başlayan bu süreç, Porto’nun yolunu tutan Alex Telles, Leipzig’e giden Bruma ve son olarak Ndiaye ile kesintisiz devam etti.

(Milliyet)