Ana sayfa Dünya Gambiya liderininin gidişiyle beraber devletin kasasından 11 milyon dolar kayboldu

Gambiya liderininin gidişiyle beraber devletin kasasından 11 milyon dolar kayboldu

PAYLAŞ

Devir teslim krizinin ardından iktidara gelen yeni Cumhurbaşkanı Adama Barrow’ın danışmanı Mai Ahmad Fatty, mali uzmanların kaybın tam miktarını hesaplamaya çalıştıklarını söyledi.
Yahya Jammeh’in ülkeden ayrılmasından önce Çad’a ait kargo uçağına lüks otomobillerin ve diğer bazı eşyanın yüklendiği görülmüştü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Barrow’un danışmanı Fatty ise Senegal’in başkenti Dakar’da yaptığı açıklamada Gambiya’nın mali kriz yaşadığını söyledi. Fatty, “Devletin kasaları neredeyse bomboş. Gambiya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı bu durumu doğruladı” dedi.

Fatty, Jammeh’in sadece son iki haftada 11 milyon dolar çektiğini söyledi. BBC bu iddiayı bağımsız kaynaklarca doğrulatamadı. Mai Ahmad Fatty, havaalanı yetkililerine Jemmah’ın mallarının ülkeden götürülmesine müsaade edilmemesi talimatı verildiğini kaydetti. Jammeh’in eşyalarının sürgüne gittiği güzergâhtaki Gine’de bulunduğu söyleniyor.
Jammeh’in Ekvator Ginesi’nde olduğu söyleniyor, ancak yetkililer bu bilgiyi doğrulamadı. Yahya Jammeh, 1 Aralık’taki seçimden sonra başta yenilgiyi kabul etmişti. Fakat daha sonra seçimde “usulsüzlükler” yapıldığını söyleyerek yeniden seçime gidilmesini istemişti. Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu Ecowas, Jammeh’e görevi bırakması, aksi takdirde güç kullanılarak devrileceği tehdidinde bulunmuştu.