Ana sayfa Editörden Gazeteci Amberin Zaman’ın basın kartı iptal edildi

Gazeteci Amberin Zaman’ın basın kartı iptal edildi

PAYLAŞ

Konuyla ilgili Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Zaman’ın basın kartının iptal edilme gerekçesi olarak ‘yazılarıyla halkı kin ve düşmanlığa sevk ederek kutuplaşmaya neden olması’ gösterildi.

Gerekçeler: Terör örgütlerine sempati, Türkiye aleyhtarı propaganda…

Diken’de yer alan habere göre, yapılan açıklamada Zaman’ın Reina saldırısının ardından Twitter hesabından yazdığı “IŞİD karşısındaki en etkili güç Suriyeli Kürtler ister hain diyebilirsiniz ne isterseniz diyebilirsiniz ama gerçek bu. YPG ve SDG’nin IŞİD’e karşı en etkin güç olduğu için ABD işbirliğini onlarla yapıyor ama bunu söyleyince hain sayılıyorsun. IŞİD’e karşı en etkin güç olan YPG ve SDG’ye saldırmaya devam edilecek mi acaba?” sözlerinin ‘terör örgütüne yönelik sempatisini açıkça ortaya koyduğu’ öne sürüldü.

Müdürlük, Zaman’ın basın kartının iptal edildiği şöyle duyurdu: “Türkiye aleyhtarı propaganda yaptığı, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara sempatisi ve desteğinin tespit edilmesi nedeniyle milli güvenlik politikası gereği basın kartı iptal edilmiştir.”

Hedef gösterilmişti

Zaman, Reina saldırısı sonrası Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler tarafından Twitter’da hedef gösterilmişti. Güler, “Reina’daki alçak saldırının faili Amerika’dır. Amberin Zaman ve Mehmet Ali Alabora da katliamın planlayıcısıdır” diye yazarak ‘akıllara zarar’ bir iddiada bulunmuştu.