Ana sayfa Logo Altı Gazeteci Çağdaş Erdoğan: Gözaltında cinsel tacize maruz kaldım

Gazeteci Çağdaş Erdoğan: Gözaltında cinsel tacize maruz kaldım

PAYLAŞ

Altı aylık tutukluluğun ardından dün ilk kez mahkemeye çıkan foto muhabiri Çağdaş Erdoğan tahliye edildi.

Kadıköy’deki MİT sosyal tesislerinin fotoğraflarını çektiği iddiasıyla 13 Eylül’de tutuklanan ve ‘örgüte üye olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla suçlanan Erdoğan, mahkemedeki ifadesi sırasında polisin polisin cinsel tacizine maruz kaldığını söyledi.

Artıgerçek’teki habere göre, İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hazır bulunan Erdoğan, dört polisin cinsel tacizine uğradığını ifade etti.

Ailesi ve hak savunucularının da izlediği dava, Erdoğan’ın avukatları ile mahkeme başkanı arasındaki tartışma ile başladı. İddianamenin okunmasının ardından, Erdoğan’ın

görülen davanın duruşmasında, tutuklu gazeteci Erdoğan hazır edildi. Avukatların hazır bulunduğu duruşmayı Erdoğan’ın ailesi, gazeteciler ile hak savunucuları izledi.

Erdoğan ifadesinde, “Gözaltına alındığım gün Kadıköy Rıhtım Karakolu’da 4 polis tarafından çırılçıplak soyulup işkenceye uğradım. ” dedi.

Foto muhabiri Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:”Ardından Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde 12 gün boyunca zorla IŞİD sanıkları ile birlikte tutuldum. Gözaltı sürecimin ikinci günü MİT görevlisi olduğunu söyleyen iki kişi tarafından sorgulandım, daha doğrusu haber kaynaklarıma ilişkin ajanlık dayatmasına maruz kaldım. MİT görevlileri kendilerine istihbarati bilgi vermemem durumunda tutuklanacağım tehdidinde bulundular.”

Anayasa ile koruma altına alınmış olan haber kaynağını açıklamama ve koruma hakkını kullanması nedeniyle altı aydır haksız yere cezaevinde tutulduğunu belirten Erdoğan, “Ben bir gazeteciyim. Nerede fotoğraf çekmenin yasak olduğunu bilecek yetkinliğe sahibim. Gözaltına alındığım yer kamuya açık bir alan ve kamuya açık alanda fotoğraf çektirmek yasal haktır ki benim için fotoğraf çekmek mesleki bir reflekstir” diye konuştu.

Artıgerçek