Ana sayfa Medya DW muhabiri Gazeteci Deniz Yücel tutuklandı!

DW muhabiri Gazeteci Deniz Yücel tutuklandı!

PAYLAŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta adresindeki bilgilerin RedHack tarafından sızdırılmasına ilişkin soruşturma kapsamında 14 Şubat’ta gözaltına alınan ve 13 gündür gözaltına bulunan Almanya merkezli Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne sevk edildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre; savcılık sorgusunda Yücel’e gözaltına alınma sebebinden farklı bir şekilde Kürtlerle ilgili yaptığı haberler soruldu.

Savcılık ifadesi tamamlanan Yücel, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Yücel’in gözaltına alınmasına tepkiler

Gazeteci Deniz Yücel’in gözaltına alınmasına ilk tepki Die Welt gazetesinden gelmişti. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ulf Poschardt, Yücel’in Türkiye’de çok iyi bir gazetecilik işi çıkardığını söylemiş, hukuk devletinin gereği olarak Yücel’in serbest bırakılmasını istemişti.

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, hoşuna gitmeyen haberciliği bitirmek için olağanüstü hali suistimal etmeye çalışıyor” derken, Almanya Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de Türkiye’deki gelişmelerin “yeni bir boyuta” ulaştığı ifade etmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı: “Nedensiz özgürlüğünden edildi”

Yücel’in gözaltın alınmasına son tepki gösteren ise Almanya hükümeti oldu. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İtalya’da düzenlediği basın toplantısında “Die Welt muhabiri Deniz Yücel iki haftadan uzun bir süredir, bir neden gösterilmeksizin özgürlüğünden edildi. Umarım bugün hakkında verilecek karar basın özgürlüğüne uygun bir karar olur” dedi.

RedHack operasyonu

Damat Berat Albayrak’ın e-postaları ile bağlantılı olarak aralık ayından bu yana 6 gazeteci gözaltına alınmış, 24 gün gözaltına kalan gazetecilerden Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu serbest bırakılırken Mahir Kanaat, Ömer Çelik ve Tunca Öğreten “terör örgütüne üyelik” iddiası ile tutuklanmıştı.

Yücel, aralık ayından bu yana Wikileaks platformlarından dahi elde edilebilen belgeleri haberleştirmek ile örgütün medyadaki algı ekibinde olmak iddiasıyla suçlanmıştı.

MERKEL’DEN TEPKİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Die Welt Muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına ilişkin bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Deniz Yücel’in tutuklanması ile ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel’den de bir açıklama geldi.

Sputnik’in haberine göre, Yücel’in tutuklanması haberinin ‘acı ve hayal kırıklığına’ yol açtığını kaydeden Merkel, Deniz Yücel’in gönüllü olarak ifade vermeye gittiğine işaret ederek alınan kararın sert ve orantısız olduğunu vurguladı.

Merkel açıklamasında “Alman hükümetinin Türk adaletinden Yücel’e muamalesinde basın özgürlüğü ilkesini dikkate almasını beklediğini” vurguladı. Merkel, “Deniz Yücel’e adil ve hukuk devletine uygun bir muamele için güçlü bir şekilde çaba göstermeye devam edeceğiz. Yücel’in yakında özgürlüğüne geri kavuşmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.