Ana sayfa Gündem Gazeteci Haşim Söylemez’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

Gazeteci Haşim Söylemez’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen son duruşmada mahkeme heyeti gazeteci Haşim Söylemez"i 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

PAYLAŞ

Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında 15 Temmuz’dan hemen sonra gözaltına alınan ve ilk tutuklanan gazeteciler arasında yer alan Haşim Söylemez hakkında karar verildi. Gülen Cemaati Medya Yapılanması Ana Davası kapsamında, hakkında 7.5 ila 15 yıl arasında ceza istenen Söylemez son savunmasını 29 Mayıs’ta yapmıştı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada mahkeme heyeti Söylemez”i 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Söylemez’in avukatı Ömer Kaya, karara itiraz için istinaf mahkemesine başvurdu.

Haşim Söylemez darbeyi bir buçuk ay önceden bilmek, PYD ile görüşmeler yapmak ve bazı Bylock kullancılarıyla irtibatta olmakla suçlanıyor.

Aksiyon Dergisi’de çalışan Söylemez Irak, Lübnan, Libya ve Suriye’de savaş dönemlerinde gazetecilik yaptı. Türkiye’nin tanınan terör uzmanlarından biri olan Söylemez, Kürt sorununa dair sayısız dosyaya imza attı.

Türkiye’nin güneydoğusunda yaşanan olaylara uzun yıllar bir gazeteci olarak tanıklık eden Söylemez, Suriye’de çatışmaların en yoğun yaşandığı dönemde Fırat’ın batısına geçerek yerinden izlenimlerini kamuoyu ile paylaştı.