Ana sayfa Logo Altı Gazetecilere tahliye veren hakimler açığa alındı

Gazetecilere tahliye veren hakimler açığa alındı

PAYLAŞ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Gülen hareketine mensup oldukları iddia edilen gazetecilere yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 21 gazeteci hakkında tahliye kararı veren hakimler Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından açığa alındı. Tahliye kararı verilen 21 sanıktan 13’ü bir başka soruşturma kapsamında, 8’i ise savcının itirazı üzerine yeniden gözaltına alınmıştı. Öte yandan 45 hakim ve savcı ise ihraç edildi.

Davada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Şarkıcı Atilla Ataş, Gazeteciler Ali Akkuş, Erkan Acar, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer’in, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme” ve “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından tekrar gözaltına alınmasına karar verilmişti.

Savcılık diğer 8 gazeteci için ise üst mahkemeye başvurarak tahliyelere itiraz etmişti. Bunun üzerine İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habip Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal ve Muhammed Said Kuloğlu hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar vermişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuyla ilgili açıklama yaparak “Açığa alma, görevden alma anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

45 HAKİM VE SAVCI İHRAÇ EDİLDİ

Öte yandan HSYK tarafından,Cemaate yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında 45 hakim ve savcı daha meslekten ihraç edildi.