Ana sayfa Ekonomi ‘‘Gerçek enflasyon daha da yüksek, 2019’a yayılacak’’

‘‘Gerçek enflasyon daha da yüksek, 2019’a yayılacak’’

TÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 2.67, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 22.56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25.24 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 14.90 artış gerçekleşti.

PAYLAŞ
HASADIN YOGUN OLDUGU DONEME GELEN RAMAZAN BAYRAMINDA MEYVE-SEBZE FIYATLARININ DUSUK SEYREDECEGI, URETIM BOLLUGU NEDENIYLE ADANA VE MERSIN HALLERINDE FIYATLARIN BAYRAM AREFESINDE AYNI KALMASININ BEKLENDIGI BILDIRILDI. (ANADOLU AJANSI - VELI GURGAH) (20080920)

Ekim ayında aylık TÜFE’de yüzde 1.9 civarı artış tahminleri yapılırken, yıllık enflasyonun yüzde 23.5 seviyelerine gerilemesi bekleniyordu.

Ekonomistler, 15 yılın zirvesini gören enflasyon rakamlarını sosyal medya hesaplarında değerlendirdi.

Ekonomist Uğur Gürses, “Neydi? Sorumluluklarınızdan kaçınabilirsiniz ama kaçınmanın sonuçlarından kaçamazsınız” diye yazarken ekonomi profesörü Ümit Akçay da, “Ücret artışları bunun gerisinde kalırsa, krizin maliyeti çalışanlara yıkılmış olacak. Enflasyonla mücadele programının olası tek etkisi, fiyat artışlarının zamana yayılarak sürmesi, 2019’da da devam etmesi olacak” görüşünü dile getirdi.

Prof. Özgür Demirtaş, son 15 yılın enflasyon rekoru olduğuna dikkat çekerek, “Başka çare yok” yorumuyla yedi maddelik bir reçete sundu:

1) Çimento değil Sanayi,
2 )Otomobil değil Yazılım,
3) Sadakat değil Liyakat,
4) İthal değil Yerli Tarım,
5) Doğru yaptığını söyleyen değil, Eleştiren danışman,
6) Gücün toplanması değil, dağılması
7) Yerel değil Evrensel eğitim

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise rakamın gerçekte çok daha yüksek olduğunu savunanlardan.

“Bu rakamı temkinli karşılamak lazım çünkü TÜFE endeksinde yer alan ürünlerin listesi açıklanarak bu ürünlerin fiyatlarının indirilmesi konusunda ciddi bir müdahalenin sonucunda ulaşılan bir rakam” diyen ekonomist, “Gerçek enflasyon bundan çok daha yüksektir” ifadesini kullandı.

İktisatçı Mustafa Sönmez, rakamları “bir devrin sonu” olarak yorumlarken “Ucuza dövizle borçlanıp iç taleple büyüme devri tükendi. .. Şimdi pahalanan dövizle, çökertilen tarımla birlikte yapısal nedenli enflasyon devri” diye yazdı. Sönmez, ayrıca zabıta ile fiyat denetlemesi uygulamasına da gönderme yaparak, “Zabıtaya rağmen, bakın ne oldu” dedi.